Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Unoka segíthet a mama hőhullámain

A legújabb kutatási eredmények szerint a kisgyerekekkel élő nőket kevésbé fenyegetik a műtéti beavatkozás következtében meginduló menopauza miatt kialakuló hőhullámok.

A kutatás elkészítése során a tudósok egy kisebb csoport nőt vizsgáltak meg, akiknek a petefészkét a petefészekrákra való fokozott genetikai hajlamuk miatt el kellett távolítani, és emiatt indult meg esetükben a korai menopauza. A 48 megvizsgált nő közül azok a nők, akik kisgyerekekkel éltek egy háztartásban, ritkábban szenvedtek hőhullámoktól és éjszakai verejtékezéstől a többi nőhöz képest, és a tüneteik kevésbé súlyos formában is jelentkeztek. "Ez egy rendkívül érdekes kutatási eredmény, ami számtalan fontos kérdést vet fel - nyilatkozta Dr. Jill Rabin szülész-nőgyógyász - Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy vajon az oxitocin képes lehet-e megóvni a nőket a hőhullámok kialakulásától?"

Az oxitocint gyakran nevezik kötődés-hormonnak, mivel főként emberi kapcsolatok hatására választódik ki - például szoptatás vagy kisgyerekek gondozása esetén. A többi hormonnal ellentétben azonban az oxitocin nem csak egyetlen dologra jó, mivel segít az emberi maghőmérséklet szabályozásában is, ami segíthet megmagyarázni, hogy a kisgyerekek közelében élő nők miért szenvedtek ritkábban a hőhullámok miatt. Ez azonban még nem bizonyítja, hogy valóban az oxitocin lenne a felelős a jótékony hatásért. "Ez egyelőre csak feltételezés" - nyilatkozta Virginia Vitzthum, az Indiana Egyetem antropológus professzora.

A kisgyerekes nők ugyanis elképzelhető, hogy sok más egyéb tényezőnek is köszönhetik a védő hatást. "Különbségek lehetnek például az aktivitási szintben, étrendben, a stressz-szintben és természetesen az etnikai és faji különbségeket is figyelembe kell venni, mivel a mostani kutatás során a legtöbb megvizsgált nő fehér volt. "Elképzelhető, hogy más antropológiai tényezők is jelen vannak. A jelenleg elterjedt családmodell főként a szűk családot foglalja magában, régebben azonban nem volt ritka, hogy a családok több generációja is együtt élt. Könnyen lehet, hogy ez a fajta kiterjedt családmodell azért jellemezte sokáig az emberi kultúrát, mert nem csak a kisgyerekekre, de a nőkre is jótékony hatással volt." Mivel a mostani vizsgálatok során a nők oxitocin-szintjét nem mérték, így az oxitocin szerepe a hőhullámok ritkább megjelenésében nem tisztázott. A kutatás részletes leírása a Menopause című tudományos szaklapban jelent meg.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/unoka-hohullam