Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Tönkreteheti a szexuális életet az okostelefon

Otthon, a vacsoraasztalnál, megpróbálsz beszélgetni egy kicsit a pároddal, de ő serényen nézegeti az e-mailjeit az iPadjén. Időnként elereszt egy „Ja-ja”-t, de a gondolatai nyilvánvalóan máshol járnak.

Részben az is felmerül benned, kinek küldözget üzeneteket ilyen gyakran. Felsajdul benned a bizalmatlanság, és talán aznap este nem is adsz neki jó éjt puszit. Aztán lassanként azon kapod magad, hogy gyakrabban írsz X-et az SMS-eid végére, mint ahányszor a való életben puszit adnál. Sokunk számára már lassanként ez válik a normává, pedig nem szabadna: a technika így tönkre teheti a kapcsolatunk intimitását.

Az okostelefonok elterjedésével sokan egyre több időt töltenek az interneten esténként is, és napközben is állandóan reagálnak az üzenetekre, még a barátok társaságában is. A Brightoni Egyetem kutatója, Paul Levy, körülbelül hat éve kezdett foglalkozni azzal, hogyan befolyásolja a virtuális élettől való függőség a párok fizikai kapcsolatát. Levy úgy véli, hogy amint a testi kapcsolat minősége felhígul, az emberek alkalmazkodnak, és lassanként egyre kevesebbet várnak el. Elfelejtik, milyen is az igazi romantika, és azt is elfelejtik, hogy az e-mailben küldött csókok nem helyettesíthetik a valós intimitást. Ezt számos kutatás bizonyítja a világ minden részéről. A Missouri Egyetem kutatásából például az derült ki, hogy a több száz megkérdezett 18 és 82 év közötti Facebook felhasználó úgy véli, hogy partnerük Facebook használata növelte a konfliktusok számát a kapcsolatukban. Az is kiderült, hogy a közösségi oldal használatának fokozódásával párhuzamosan nőtt a féltékenység is, ami szakításokhoz, megcsalásokhoz és válásokhoz vezetett.

Mindenhonnan arra utaló jeleket láthatunk, hogy minél inkább támaszkodunk a digitális intimitásra, annál rosszabbá válik a valódi intimitás. A párok olyan SMS vitákba bonyolódhatnak, amelyeket szemtől-szemben sosem kezdenének el. Pedig nagyon könnyű félreérteni dolgokat, amikor nem látjuk a másik testbeszédét. A barátságok is veszélybe kerülhetnek amiatt, hogy egyre gyakrabban cseréljük fel a személyes találkozókat online kommunikációra. Minél jobban elszokunk attól, hogy más emberi lényekkel legyünk együtt, annál ijesztőbbé válhat a fizikai közelség, ami visszavetheti a boldogságunkat. Mindenkinek szüksége van a mély beszélgetésekre, és így nem kapjuk meg azt. Levy szerint a technika nagyszerű segédeszköz lehet a kapcsolattartásban, de csak kiegészítheti, nem pedig pótolhatja az igazi kapcsolatokat.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/szex-helyett-mobil