Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Angelina Jolie hatása máig érezhető a rákgyógyászatban

A melldaganatok gyógyításával foglalkozó intézmények forgalma megduplázódott az Egyesült Királyságban azóta, hogy Angelina Jolie tavaly bejelentette, kétoldali masztektómiának vetette alá magát a mellrák megelőzésének érdekében.

A színésznő tavaly májusban jelentette be, hogy átesett a műtéten, aminek az után vetette alá magát, hogy közölték vele, 87 százalék esélye van a betegség kialakulására egy hibás gén miatt. Ez a bejelentés arra ösztönözte a családi halmozottsággal élő nőket, hogy maguk is elgondolkodjanak a műtéti beavatkozás elvégeztetésén. A melldaganatok mintegy 5 százaléka öröklött eredetű. "Az Angelina Jolie-hatás úgy tűnik globális szinten is hosszú távú hatással bír, mert jelentősen növelte a rákgyógyászati klinikák forgalmát" - nyilatkozta Gareth Evans, a Manchester Egyetem professzora.

A mostani felmérés során a kutatók 20 genetikai központ és rákgyógyászati klinika forgalmának változását vizsgálták meg a tavaly májusi bejelentés óta. Tavaly júniusban és júliusban a háziorvosi beutalások száma két és félszeresére növekedett. A nők általában azt kérték, hogy utalják be őket DNS-tesztre, aminek segítségével ki lehet szűrni a magas rizikófaktorú géneket. A felmérési adatok szerint a beutalások száma augusztustól októberig megmaradt ugyanezen a szinten. "Angelina Jolie a BRCA1 mutáció miatt végeztette el a kétoldali megelőző masztektómiát, ennek pedig hatalmas hatása volt a közvéleményre, főleg azért, mert a színésznőt a nyilvánosság mindig gyönyörű és erős nőként tartotta számon" - nyilatkozta Evans professzor. "A nők a bejelentése után kevésbé féltek tőle, hogy a megelőző műtétet követően esetleg elveszíthetik szexuális identitásukat, és egyre többen kérték a genetikai szűrővizsgálatokat is."

Bár a legtöbb mellrákos eset nem genetikai eredetű, 5 százalékuk a BRCA1, a BRCA2 és a TP53 néven ismert mellrák-gének miatt alakul ki. Az átlag populációból minden nyolcadik nőt veszélyezteti a melldaganat, de a fenti gének komoly rizikófaktort jelentenek a a betegség szempontjából. A korán feltárt genetikai rizikófaktorok azonban elősegíthetik a megelőzést, aminek leghatékonyabb eszköze a műtét, a rákmegelőző gyógyszerek (tamoxifen) szedése, valamint a rendszeres testmozgás és az egészséges étkezés. "Természetesen nem kell minden esetben a drasztikus műtéti megoldást választani, de az mindenesetre fantasztikus, hogy egy híresség bejelentése miatt ilyen sokan felbátorodtak, és már nem félnek megtenni a szükséges lépéseket az egészségük megőrzése érdekében" - nyilatkozta Lester Barr, a Genesis Breast Cancer Prevention nevű szervezet igazgatója. A kutatás részletes leírása a Breast Cancer Research című tudományos szaklapban olvasható.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/angelina-hatas