Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Szívmegállás a szülés alatt

A szülés során bekövetkező szívmegállás ritka, ennek ellenére kevesebbet jegyez a szakirodalom, mint ahány a valóságban megtörténik – derül ki az Anesthesiology szaklap egyik cikkéből.

Anyai szívmegállás esetén a szülés során az édesanya szívverése leáll. Az állapotot okozhatja extrém vérzés, szívelégtelenség, szívroham, preeklampszia, vérmérgezés és magzatvíz embólia, melyek mindegyike szívritmuszavarhoz vezethet, vagy csökkentheti a szívbe irányuló véráramot és oxigént. Amellett, hogy halálos lehet az anyára nézve, az anyai szívmegállás a csecsemő halva születését is okozhatja, bár az orvosok többnyire császármetszéssel megpróbálják megmenteni a babát. A kutatások szerint a csecsemőt az anyai szívmegállástól számított 5 percen belül ki kell emelni, hogy el lehessen kerülni a neurológiai rendellenességek kialakulását.

Az Arkansasi Orvostudományi Egyetem kutatói Dr. Jill M. Mhyre vezetésével több mint 56 millió kórházi szülés adatait elemezték. Ezek közül 4843 szülés során következett be szívmegállás. Ez azt jelenti, hogy 11 749 szülés közül egy esetben fordult elő anyai szívmegállás, ami kétszerese annak az adatnak, ami az orvosi szakirodalomban olvasható. Dr. Mhyre kutatócsoportja kimutatta, hogy a szívmegállás fő oka az extrém vérzés, ami az esetek 47,7 százalékáért felelt. A szívelégtelenség és a magzatvíz embólia az esetek 13,3 százalékáért, a vérmérgezés pedig az anyai szívmegállások 11,2 százalékáért volt felelős. A kutatók azt is hozzátették, hogy bár a szívmegállás túlélése az utóbbi tizenöt évben javult, az Egyesült Államokban még mindig elfogadhatatlanul magas az anyai halálozás aránya.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/szivmegallas-szules