Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Ismert gyógyszerek mellékhatásait kutatják

Több millió idős ember szed béta-blokkolókat és más magas vérnyomás elleni gyógyszereket. A legújabb kutatás szerint lehet, hogy ezek a gyógyszerek több kárt okoznak, mint hasznot, mert jelentősen megnövelik a halálos kimenetelű esések kockázatát.

A Yale Egyetem kutatása kimutatta, hogy az esés következtében bekövetkező halálozás kockázata a gyógyszerek szedésekor 40 százalékkal emelkedik három év alatt, ami hasonló az ugyanebben az időszakban kimutatható szívroham és stroke kockázatához. A 70 éven felüliek többsége magas vérnyomásban szenved, és világszerte milliók szednek gyógyszert a magas vérnyomás ellen. Az utóbbi időben azonban több kutatás is megkérdőjelezte, nem kerülnek-e túlsúlyba a gyógyszerek mellékhatásai az előnyökkel szemben. A vérnyomásgyógyszerek ugyanis csökkentik ugyan a vérnyomást, de mellékhatásként többek között szédüléssel, rendkívüli kimerültséggel és homályos látással járhatnak. „Az idős betegeknek és orvosaiknak mérlegelniük kell az ilyen gyógyszerek felírásának előnyeit és hátrányait, különösen akkor, amikor a hátrányok ugyanolyan súlyosak lehetnek, mint azoknak a betegségeknek a kockázata, amit meg szeretnének előzni” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Mary Tinetti professzor.

A Yale kutatói közel 5 000 hetven éven felüli személyt követtek nyomon három évig. A betegek 14 százaléka nem szedett vérnyomásgyógyszert, 55 százalékuk szedett közepes dózisú, 31 százalékuk pedig nagy dózisú vérnyomásgyógyszert. A vizsgálati időszakban 446 beteg (9 százalék) szenvedett súlyos sérülést esés következtében, és 111 személy (24,9 százalékuk) halt meg az esés következtében. A korábbi kutatások azt mutatták, hogy hasonló arányú halálozás lenne várható szívroham vagy stroke következtében, ha ugyanebben az időszakban nem kezelték volna a betegeket vérnyomásgyógyszerekkel.

A vérnyomásgyógyszereket szedők esetében 30-40 százalékkal magasabb az esés kockázata, azokban pedig több mint kétszer nagyobb az esés kockázata, akiknek kórtörténetében szerepelt már esés. A Journal of the American Medical Association szaklapban megjelent tanulmány szerzői eredményeiket így foglalták össze: „A csípőcsonttöréssel, fejsérülésekkel és más súlyos sérülésekkel összefüggő morbiditás és mortalitás hasonló a szív-érrendszeri eseményekhez társuló morbiditás és mortalitás arányához.”



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/eleses-gyogyszerek