Az extra veszély azonban a 30 ezer fős mintával készült brit kutatás szerint az ezt követő hónapokban visszaesik. Sunil Shah, a University of London kutatásának vezetője elmondta, hogy a túlélő partner által érzett szomorúság miatt a túlélő elhanyagolhatja saját betegségeit. Gyakran elfelejtik például bevenni azokat a gyógyszereiket, amelyek meglévő betegségeiket kontrollálják. „Más kutatások is bizonyítják, hogy a gyász és a szomorúság káros fizikai reakciókhoz, például vérrögképződéshez, magas vérnyomáshoz, a stresszhormon szint változásához és szívritmuszavarhoz vezethet” – magyarázta Dr. Shah. „Mindezek a szeretett személy elvesztését követően logikusan hozzájárulnak az olyan események megnövekedett kockázatához, mint a szívroham vagy a stroke.”
A kutatók úgy vélik, hogy a gyász miatti stressz azonnali egészségügyi hatásokkal jár, az alváshiány és az étvágytalanság pedig meggyengíti az immunrendszert, és súlyosbítja az alapbetegségeket. A JAMA Internal Medicine szaklapban közzétett kutatásban brit családorvosi praxisokból gyűjtöttek össze 30 ezer 60-89 éves gyászoló adatait. Ezeket aztán 84 ezer olyan emberével vetették össze, akiknek partnere ugyanebben az időszakban még élt. Az eredmények azt mutatták, hogy a gyászolók 0,16 százaléka szenvedett szívrohamot vagy agyérgörcsöt a partnere halálát követő 30 napon belül, szemben a normál népesség 0,08 százalékával. Ugyanebben az időszakban a tüdőben bekövetkező vérrögképződés kockázata is két és félszeresére nőtt a gyászolók körében. Az első három hónapban a szívpanaszok és a stroke kockázata körülbelül egyharmadával nőtt. A kutatók az idős gyászolók esetében a halálozás kockázatának 25 százalékos emelkedését mutatták ki a gyász első évében, és a kockázat az első három hónapban tetőzött.
A kutatók már korábban is beszámoltak arról, hogy a válás, a műtétek, sőt még a lottónyeremény is kiválthat a gyászhoz hasonló valószínűséggel szívrohamot. Ennek hátterében az az ok húzódhat, hogy a szervezetben túlsúlyba kerül az adrenalin hormon – magyarázta Alexander Lyon, a londoni Royal Brompton Kórház kardiológusa, aki tanulmányt tett közzé az állapotról a Circulation szakfolyóiratban. „Egyes emberekben azonban az adrenalin nagyon magas szintje toxikus hatást gyakorolhat a szívre” – tette hozzá a szakértő.