Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A dohányosoknál korábban jön a menopauza

Már számtalan okot adtak a kutatók arra, hogy ne dohányozzunk, most azonban a Pennsylvania Egyetem kutatói azt is bebizonyították, hogy az egy bizonyos génvariánssal rendelkező fehér nőkben a dohányzás a menopauza akár 9 évvel korábbi jelentkezését okozhatja.

A szakértők a Menopause szaklapban publikált tanulmányukban arról számoltak be, hogy bár korábbi kutatások is kimutatták, hogy a dohányzás 1-2 évvel felgyorsítja a menopauzát, az új kutatás elsőként bizonyítja be azt, hogy a genetika és a dohányzás megnöveli a korai menopauza kockázatát. A kutatók fekete nőkben azonban nem mutatták ki a dohányzás, az adott genetikai variáns és a korai menopauza közötti összefüggést. Bár a változó kor tünetei meglehetősen kellemetlenek lehetnek, a kutatók azt is hangsúlyozták, hogy ezen kívül a szívkoszorúér betegség, a csontritkulás és a bármilyen eredetű halálozás fokozott kockázatával is járhat. Ezzel magyarázható az, hogy a korai, átlagosan 50 éves kor előtt változó korba lépő nőkre több egészségügyi veszély leselkedik.

A kutatás során 400 harmincöt és negyvenhét év közötti nőt követtek nyomon 14 évig. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a nők, akik a CYP3A41B variánsait hordozták, és akik nem dohányoztak, átlagosan 13,91 évvel a kutatás kezdete után léptek a változó korba. A kocadohányosok és az erős dohányosok azonban átlagosan 11,36 illetve 5,09 évvel a kutatás kezdete után léptek a változó korba. Azok a fehér nők pedig, akik a genetikai variánst hordozták, és erős dohányosok is voltak, körülbelül 9 évvel korábban léptek a változó korba, mint a genetikai variánst hordozó, de nem dohányzó nők. Dr. Butts szerint az eredmények jelentősen megváltoztathatják azt, ahogyan az orvosi közösség a nők reproduktív kockázatairól és a dohányzásról vélekedik.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/korabbi-menopauza-dohanyzas