Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A diszkrimináció mentális betegséget okozhat

Egy friss kutatás összefüggést talált a hátrányos megkülönböztetés és a szorongás, valamint az alacsony önbizalom között a kisebbségi tinédzserek körében.

A rasszizmus áldozatainak mentális egészségi állapota rosszabb: az érintett gyerekeket és kamaszokat jobban fenyegeti a depresszió, valamint a szorongás veszélye. A Social Science & Medicine című szakfolyóirat októberi számában megjelent eredmények 461 esetet vettek górcső alá, melyek alapján nyilvánvalóvá vált a rasszizmus hatása a fiatalok közérzetére. „Eredményeink alapján erős és állandó kapcsolat áll fenn a hátrányos faji megkülönböztetés és több mentális egészségügyi probléma között, beleértve az alacsony önbizalmat, a csökkent alkalmazkodóképességet, a magatartásgondokat és a rossz közérzetet” – mondta a kutatást vezető Naomi Priest, a Melbourne-i Egyetem kutatója.

A gyermekek és a tizenévesek által tapasztalt rasszizmus legnagyobb része más emberektől származott, nem pedig intézményektől vagy egyéb szervezetektől – derül ki a beszámolóból. Az értekezés arra is rámutat, hogy azok a gyerekek nagyobb eséllyel szenvednek diszkriminációtól, akiknek édesanyja rasszizmus áldozata volt a terhesség alatt. A kutatás korábbi tanulmányok felülvizsgálatával történt, amelyek legtöbbje egyesült államokbeli 12-18 éves lakosokat elemzett. Az etnikai csoportok közül az afrikai, a hispán és az ázsiai származásúak voltak jelen a mintában a legnagyobb arányban. „Tudjuk, hogy a gyengébb fizikai és mentális egészségi állapotú gyerekek kisebb eséllyel vesznek részt az oktatásban, így gyengébbek a későbbi munkaerőpiaci kilátásaik, tehát támogatásra lenne szükségük, hogy a társadalom tevékeny tagjaivá válhassanak” – tette hozzá Priest, aki szerint ez a kérdés lényeges a gyermekegészségügyi politika meghatározásának során.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/diszkriminacio-kamaszok