Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

HIV-megelőző csoport a Facebookon

Az Annals of Internal Medicine című lapban közzétett tanulmányban a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem szakemberei arról számolnak be, hogy a viselkedéstudomány módszereit a közösségi média eszközeivel és az online kommunikációs lehetőségekkel ötvözve a korábbinál nagyobb mértékű egészségbeli javulás érhető el a HIV fertőzés kockázatának kitett személyek esetében.

Amint azt a kutatást vezető Sean D. Young kifejtette, a fenti módszer révén a leginkább veszélyeztettek körében megnőtt a HIV-tesztekre jelentkezők száma, emellett a megelőzés terén is jóval ígéretesebb eredmények születtek, mint bármely más korábbi próbálkozással.   A kutatás során a szakemberek 112 homoszexuális kapcsolatot fenntartó férfit toboroztak össze Los Angeles-ben egyrészt közösségi oldalakon, másrészt különböző közösségi helyeken – szórakozó helyeken, iskolákon, edzőtermeken – keresztül. Az alanyokat ezután két Facebook-csoportra osztották, egy HIV-megelőző csoportra és kontrollcsoportként egy általános egészségügyi csoportra, majd a csoportokon belül mindenkit beosztottak két „csoportvezetőhöz”, akik privát üzenetekben, chat-en, illetve az üzenőfalon keresztül tartották a tagokkal a kapcsolatot. A HIV-megelőző csoport vezetői a fertőzés megelőzésére és a HIV-teszt rendszeres elvégeztetésére is felhívták a figyelmet, míg a kontrollcsoportban a testmozgás, a helyes étkezés és a stresszmentes élet fontosságáról beszélgettek. A vizsgálat ideje alatt otthon elvégezhető HIV-tesztet is kaptak a résztvevők, és mind a kutatás kezdetén, mind 12 hét után ki kellett tölteniük egy kérdőívet arról, milyen rendszeresen és mire használják az internetet, valamint a közösségi médiát, illetve egészségügyi és szexuális szokásaikra is rákérdeztek.

 

Mindezek összegzése után a szakemberek megállapították, hogy a HIV-megelőző csoportban résztvevők 95 százaléka kommunikált önként a Facebook-on keresztül, szemben a másik csoport 73 százalékéval, 44 százalékuk kért otthoni tesztet, szemben a 20 százalékkal, és az előbbiek közül kilencen, utóbbiak közül pedig ketten küldték vissza a tesztet és kérték el az eredményüket.   Young elmondta, hogy a korábbi internetes HIV-megelőző programok, valamint a mobil applikációk igen sok lemorzsolódással jártak, és nehéz volt bevonni az igazán érintetteket, ezek a problémák azonban az új módszer alkalmazásával megszűntek. A továbbiakban az a szakemberek célja, hogy a HIV-betegség kockázatának kitett emberek közt már sikerrel alkalmazott módszert miként ültessék át egyéb betegségekre, illetve egyéb megelőző programokra is.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/hiv-facebook