A tudósok összesen 1600 nőt vizsgáltak meg, akik mind 2005-ben szültek. A nők egy része teljes-, illetve részmunkaidőben dolgozott a terhessége alatt, míg a többiek terhességük idejére otthagyták munkahelyüket. A vizsgálatokat végző Minnesota Egyetem szakértői szerint semmiféle különbség nem mutatkozott a koraszülések és az alacsony születési súllyal világra jött gyerekek számát illetően a két csoport tagjai között. A Women's Health Issues című szaklap online kiadásában megjelent tanulmány szerint ugyanakkor az ismert rizikófaktorok (például a fekete bőrszín) továbbra is szorosan összefüggnek a koraszüléssel és az alacsony születési súllyal.
"A korábbi kutatások összefüggéseket mutattak ki bizonyos munkahelyi tényezők, például a megterhelő fizikai munka és a túlórázás, valamint a különböző szülési komplikációk között" - nyilatkozta Katy Backes Kozhimannil, az egyetem Egészségpolitika és Menedzsment tanszékének munkatársa. "Ugyanakkor a legtöbb kutatás során ezeket a tényezőket nem vizsgálták meg külön-külön, csak aszerint osztályozták a nőket, hogy dolgoztak-e a terhességük alatt vagy sem."
Az egyetem szakértői szerint nem a munkavégzésén van a hangsúly, hanem azokon a munkahelyi tényezőkőn, amelyek bizonyítottan növelhetik a koraszülés és az alacsony születési súly kialakulásának esélyeit. "Nagyon fontos, hogy a dolgozó édesanyák munkahelyi körülményeit úgy lehessen alakítani, hogy az ne veszélyeztesse a születendő gyerekek egészségét" - tette hozzá Kozhimannil.