A módszer olyan ellenálló kórokozók elpusztítására is képes, mint az MRSA (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus, „húsevő baktérium”) vagy a VRE (vancomycin-rezisztens Enterococcus) – az ilyen fertőzések arányát ugyanis 23 százalékkal visszaszorította. „Olyan megelőző intézkedésről beszélünk, aminek végrehajtása nagyon egyszerű és költséghatékony” – mondta a kutatást vezető Dr. Edward Wong, a richmondi Hunter Holmes McGuire Veterán Orvosi Központ fertőző osztályának vezetője. „Tökéletesen kiegészítheti a már bevált eljárásokat” – tette hozzá a szakértő.
Az amerikai Betegségmegelőzési és -Ellenőrzési Hivatal (CDC) adatai szerint páciensek mintegy 5 százalékánál alakul ki kórházi fertőzés az ápolás során. Ennek oka gyakran a sebészeti eszközökön és a katétereken keresztül véráramba kerülő baktérium. Egyetlen eset 8-9 millió forintnyi pluszköltséget is róhat az egészségügyre. Dr. Wong és munkatársai több mint 7700 beteget vontak be a kutatásba, akik hat kórház kilenc intenzív osztályán vagy csontvelő-transzplantációs részegén feküdtek. Az ápolók véletlenszerűen kiválasztott pácienseket mosdattak naponta klórhexidinbe áztatott, öblítést nem igénylő törlőkendővel, míg a többiek testét nem antibakteriális szer segítségével tisztították hat hónapon át, majd csere következett. A klórhexidines kendők nagy tételben darabonként már 40-45 forintnak megfelelő összegért is kaphatóak.
A jelentősen csökkent MRSA- és VRE-fertőzésszám – ami a baktériumhordozásra is vonatkozik – nem lepte meg Dr. Wongot, akinek korábbi kutatása hasonló eredménnyel zárult. „Előzetes adatgyűjtés alapján tisztában voltunk a várható haszonnal, de nagyobb minta kellett hozzá, hogy általánosíthassuk a kedvező tendenciát. A klórhexidines kendők alkalmazása jóval olcsóbb, mint az esetleges fertőzések gyógyítása” – magyarázta a szakértő. Dr. Philip Tierno, a New York-i Egyetem Langone Orvosi Központjának mikrobiológusa és immunológusa a hír kapcsán elmondta: az ő intézményében évek óta használják ezt a módszert a műtétek előtt. „Előnye, hogy maradványai további egy-két napig védenek a kórokozók ellen, így amikor a sebész felnyitja a testet, sokkal kisebb eséllyel kerülnek be kórokozók a bőrről. Az így szerzett fertőzés komoly következményekkel járhat, tehát mindenképpen a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt” – egészítette ki Dr. Tierno. A tanulmány a New England Journal of Medicine című szakfolyóiratban jelent meg.