"Új divat" hódít a kínai nagyvárosok utcáin: minden korábbinál többen hordanak védőmaszkot az ország hetek óta súlyos szmogtól szenvedő vidékein. Sanghajban - bár a pekingihez képest mérsékelt a légszennyezés mértéke - szinte minden utcasarkon árulnak orrot és szájat eltakaró védőmaszkot, ezek ugyanakkor az egyszerűbb fajták. A kisebb porszemcsék kiszűrését is megígérő, drágább maszkokért az internetes áruházakhoz fordulnak a kínaiak. A legnagyobb elektronikus kereskedelmi portál, a taobao.com statisztikái szerint csak a fővárosban naponta mintegy 100 ezer maszkot értékesítenek, az egészséget megóvó "kiegészítőre" az előző hónaphoz képest 5300 százalékkal ugrott meg az internetes áruházban való rákeresések száma. Megnőtt a kereslet a gázálarcok iránt is, mondván, a gézből készült egyszerűbb maszk nem szűri ki a szennyező anyagokat a belélegzett levegőből. Szintén felkapott árucikk lett az országban a légtisztító berendezés az elmúlt hetekben. A taobao.com statisztikái szerint az előző hónaphoz képest mintegy másfélszeres az érdeklődés a készülékek iránt, a másik nagy e-kereskedelmi oldalon, a 360buy.com-on hatszorosára nőttek az eladások decemberhez képest. A megrendelések elsősorban a nagyvárosokból, így Pekingből, Sanghajból és Kuangcsouból érkeznek - derül ki a cégek statisztikáiból.
Az elmúlt hetekben Pekingen és az északi országrészen kívül Közép- és Kelet-Kínára is a szmog volt a jellemző. Az országos meteorológiai központ jelentése szerint januárban egyes helyeken a húszat is meghaladta a ködös, párás, szmogos napok száma. Országosan 1961 óta nem volt ilyen hosszantartó szmog egyetlen hónapban, míg a fővárosban, ahol mindössze öt napon át volt tiszta az égbolt, legutóbb 1954-ben volt rosszabb a helyzet.
A helyzet figyelemfelkeltő akcióra indította Kína egyik közadakozásairól ismert nagyvállalkozóját Csen Kuang-piaót, aki egyes hírek szerint öt jüanért (175 forint) kezdett árulni oxigéndús, friss levegőt. A kis sárga és zöld üdítős konzervdobozokat állítólag az északnyugat-kínai Hszincsiang, illetve Tajvan keleti partja térségéből származó levegővel "töltötték meg". - Ha nem figyelünk a környezetvédelemre, tíz év múlva mindannyian gázálarcban fogunk közlekedni és oxigénpalackokat fogunk magunkkal hordani az utcán - nyilatkozta a 44 éves Csen a televízióban. Mint mondta, a pekingi utcán húsz percen belül megfájdul a torka és szédülni kezd. Hozzátette: akciójával azt szeretné az illetékeseknek üzenni, hogy ne hajszolják a gazdasági növekedést a gyerekek és az unokák kontójára, a környezet kárára.