Barázdazárás gyerekeknek
A mai kor gyermekének a modern szájhigiénés eszközöknek és fogászati kezeléseknek köszönhetően komoly lehetősége van arra, hogy maradandó fogait élethosszig egészségben megtartsa. Egy modern fogászati eljárással, a barázdazárással a barázdák szuvasodása szinte 100%-ban megelőzhető. A barázdazárást tejfogak váltását követően, ideálisan a maradandó fogak előtörését követő fél éven belül érdemes elsősorban a nagy őrlő fogakon (illetve a barázdáltabb kisőrlőkön) elvégezni. A beavatkozás teljesen fájdalommentes, a fogsor helyes záródását nem befolyásolja, a fog nem sérül, lényegében egy plusz védelmet kap. A fogorvos a fog alapos tisztítása, előkészítése után folyékony barázdazáró anyaggal tölti fel a barázdát és polimerizációs fénnyel megköti azt. Az eljárás rövid ideig tart, végeztével rögtön terhelhető a fog, és ami a legfontosabb: a gyermeknek pozitív élménye lesz a fogorvosi székben.
Betétek a fogban
A leggyakoribb fogászati eljárás a fogtömés. Előfordulhat, hogy a fogból akkora szuvas részt kell eltávolítani, hogy az a hagyományos tömőanyagokkal már nem megmenthető. Úgynevezett betétek, azaz inlay-k vagy onlay-k használatával a fogmegtartás sikeres és a végeredmény esztétikus lesz. Az inlay vagy onlay betétek olyan tömések, melyeket a fogtechnikus készít el, fogorvosi üregkialakítás és precíziós lenyomatvételt követően. A betétek készülhetnek kerámiából, aranyból vagy cirkónium-kerámiából. Az eljárás további előnye, hogy a fogtechnikus a gipszmintán olyan területeket is meg tud mintázni, melyeket a fogorvos a szájban már nem ér el.
Fogpótlás csiszolás és beültetés nélkül
Szóló foghiányok pótlására a hagyományos hidakon és a fogbeültetésen kívül kínálkozik más lehetőség is. Az eljárás minimál invazív, ami azt jelenti, hogy csak rendkívül kevés foganyag-vesztéssel jár. Nem kell hozzá úgy lecsiszolni a fogakat, mint a hagyományos hídhoz. A modern technológia titka a nagy teherbírású merevítő rostokban rejlik; az ezekkel elkészített „fogművek” ellenállnak a rágáskor fellépő nagy erőbehatásoknak is. A fogorvos a foghiányt határoló fogakban kis üregeket alakít ki, illetve az esetlegesen ott lévő töméseket átalakítja. Ezt követően egy nagyon pontos lenyomat készül és a fogtechnikus ez alapján elkészíti az inlay hidat, ami pótolja a hiányzó fogat illetve fogakat és két kis nyúlvánnyal illeszkedik a szomszédos fogakban előkészített üregekbe. Az eljárás nagy előnye, hogy az inlay hidak rendkívül pontos záródásúak, sokkal esztétikusabbak, mint a hagyományos hidak és még közelről sem látszik, hogy nem saját fogakról van szó. Az inlay híd azoknak jelent ideális megoldást, akik a fogbeültetésnél kisebb beavatkozással járó, gyorsabb és kedvezőbb árú megoldást szeretnének.
Kozmetikai héj - veneer
Rendellenesen álló, letört, vagy elszíneződött fogak esetén egy gyors eljárással nagyon látványos eredmény érhető el. Egy, a fogra ragasztott kerámia héj azt a hatást kelti, mintha új zománcréteget kapott volna a fog, mindezt teljesen természetes módon. Az eredmény annyira tökéletes, hogy csak fogorvos tudja megmondani, itt egy úgynevezett veneer, azaz kozmetikai héj került felhelyezésre. Az eljáráshoz csak minimális csiszolás szükséges, tehát megtarthatók a saját fogak. A fogtechnikus egy vékony, porcelánból készült takaróhéjat készít, ennek felhelyezését követően a páciens teljesen természetesnek érzi majd megszépült fogait.