Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Az empátia hormonja?

Legtöbben az oxitocinról csak a szülés megindításában játszott szerepével kapcsolatban hallottak, pedig boldogsághormonként is ismert, újabb kutatások szerint pedig az empatikus készségünket is befolyásolja.

Az oxitocin közismerten boldogsághormonként funkcionál, melynek hatására nyugalom szállja meg az embert, szülés során, sőt a szoptatás idején is nagy szerepe van. Friss kutatások azonban egy újabb szerepére is rámutattak ennek a hormonnak: megállapították ugyanis, hogy hatására sokkal könnyebben képesek leszünk felismerni és átérezni mások érzelmeit. A vizsgálat során Siri Leknes, az Oslo Egyetem Pszichológia Tanszékének kutatója negyven egészséges diákot kért fel egy kísérletre.  Valamennyiüknél orrspray-t alkalmaztak, melyek egy része oxitocint, másik része csupán sós vizet tartalmazott. Ezután mindegyiküknek különféle képeket mutattak, melyeken mérges, boldog vagy semleges arckifejezések voltak láthatóak, ám ezek egy részén az érzelmek nehezebben felfedezhetőek voltak.

A vizsgálat kimutatta, hogy az oxitocin hatására az alanyok fogékonyabbá váltak az érzelmek felismerésére, könnyebben megérezték, hogy az adott arcon milyen érzések tükröződnek. Dr. Leknes úgy véli, az oxitocint hatásosan lehetne alkalmazni mentális problémákkal vagy drogfüggőséggel küzdők esetében is, mivel mindkét helyzetben nehézséget szokott okozni a környezetben élők érzelmeinek interpretálása. Természetesen nem gyógyszerként működne, de a kezelés fontos része lehetne a hormon használata, ahogy például autisták esetében már alkalmazzák is egyes orvosok.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/oxitocin_empatia