Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Prosztatarák ellen segíthet a körülmetélés?

A prosztatarákban szenvedő férfiak között kevesebb a körülmetélt, ami kutatók szerint azzal magyarázható, hogy a körülmetélés csökkenti a nemi úton terjedő betegségek kockázatát, amelyek hozzájárulhatnak a daganatok kialakulásához.

A kutatás nem mutatta ki azonban azt, hogy a körülmetélés közvetlenül csökkenti a prosztatarák kockázatát, és a tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy az eredménynek nem szabad befolyásolnia a szülők döntését a néha ellentmondásos beavatkozás elvégeztetésével kapcsolatban.

Az eredmény a kutatás vezetője, Dr. Jonathan Wright, a seattle-i Washington Egyetem urológus-onkológusa szerint mégis alátámasztja a daganat kifejlődésével kapcsolatos ismereteinket, és ezáltal segít a rák kialakulásának alaposabb megértésében, és a kezelésében.

Körülmetéléskor a pénisz csúcsát fedő előbőrt távolítják el általában röviddel a születés után. Az ellenzők szerint a beavatkozás felesleges, fájdalmas, és olyan csonkítást eredményez, ami megfosztja a férfiakat a szexuális érzékeléstől. Az utóbbi évek kutatásai azonban azt mutatták, hogy a körülmetélés csökkenti az AIDS betegséget okozó HIV vírussal való megfertőződés és más nemi úton terjedő betegségek kockázatát. A szakértők úgy vélik, ez a védő hatás annak köszönhető, hogy az eljárásnak köszönhetően a kórokozók nem tudnak megtelepedni az előbőr alatt.

A Cancer legújabb számában megjelent kutatásban 1754 prosztatarákkal diagnosztizált és 1645 egészséges férfi orvosi adatait vizsgálták. A prosztatarákos betegek közül 65 százalék volt körülmetélve az első nemi együttlét előtt, míg ez az arány az egészségesek körében 69 százalék volt.

A kutatás közvetlen összefüggést nem bizonyított; előfordulhat, hogy a prosztatarákos és az egészséges férfiak közötti különbséget más tényezők befolyásolhatják, vagy egyszerűen statisztikai véletlenről van szó. Wright szerint azonban logikusnak tűnik, hogy a nemi úton terjedő betegségek körülmetéletlen emberek esetében könnyebben jutnak a szervezetbe, onnan pedig a prosztatába. Ezek a kórokozók aztán megtelepedhetnek a prosztatában, gyulladást váltanak ki, ami később daganat kialakulásához vezet.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/korulmeteles-prosztatarak