A Bolognai Egyetem pszichológusai szerint a születés ideje komoly befolyással lehet a későbbi fizikai és mentális egészségre. Korábbi vizsgálatok során kiderült, hogy a téli gyerekek hajlamosabbak az allergiára és a skizofréniára, a nyáriak ezzel szemben általában magasabbak és erősebbek, de nagyobb arányban fordul elő náluk lisztérzékenység.
A kutatók szerint a tavasszal és nyáron született tinédzserek sokkal hajlamosabbak a téli depresszióra, mint a hidegebb őszi és téli hónapban világra jöttek. Az összefüggések tisztázása érdekében a szakemberek 1523, tíz és tizenhét év közötti fiatalt vizsgáltak meg. Mindegyik résztvevőnek egy, a szezonális hangulatváltozások mérésére alkalmas kérdőívet kellett kitölteni. A kérdőívekre adott válaszokat összevetették a résztvevők születési idejével.
A Psychiatry Research című szaklapban publikált eredmények szerint a nyáron született gyerekek érzékenyek leginkább a rövidebb és sötétebb téli napokra, és sokkal hajlamosabbak a szezonális affektív zavar, vagyis a téli depresszió kialakulására. Ennek legvalószínűbb oka a természetes fény idegrendszerünkre gyakorolt hatása lehet, ugyanis születéskor a tavaszi és nyári gyerekeket több természetes fény éri.
„A nyári gyerekek érték el a legmagasabb pontszámokat a téli depresszióra való hajlam szempontjából, míg a télieknek voltak a legalacsonyabb értékeik – írják a kutatók. – Ezeket a kutatási eredmények a szezonális affektív zavar megelőzésében is fel lehet használni, hiszen mint látjuk, a születési dátum jelentős hajlamosító tényező lehet a betegség kialakulásának szempontjából.”