Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Agyi eltérés hajlamosíthat a függőségre

Régóta ismert tény, hogy a kábítószerfüggők agya eltér másokétól, ennek okát azonban eddig nem sikerült pontosan megmagyarázni. A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint bizonyos agyi eltérések hajlamosabbá tehetnek egyeseket a kábítószer-függőségre.

Eddig nem volt ismert, hogy vajon a drogok változtatják meg az agy „huzalozását”, vagy a függők agya eleve másképp van huzalozva. A brit kutatók Dr. Karen Ersche vezetésével 50 kokainfüggő agyát hasonlították össze függőségben nem szenvedő testvéreikkel. A függő és a nem függő testvérekben is ugyanazokat az abnormalitásokat mutatták ki az agy viselkedésszabályozásért felelős területén, a frontostriatális rendszerben. A szakértők éppen ezért azt feltételezik, hogy ezek az agyak már eleve függőségre vannak „programozva”.

A tanulmány vezetője elmondta, már régóta tudjuk, hogy nem mindenki válik függővé, aki kipróbálja a kábítószert. Az eredmények azt mutatják, hogy a drogfüggőség nem életmódbeli választás, hanem agyi rendellenesség, amit mindenkinek el kell ismernie. A függőségben nem szenvedő testvérek azonban a hasonló hajlam ellenére nagyon eltérő életet éltek. Dr. Karen Ersche elmagyarázta, hogy ezek a nem függő testvérek felülkerekednek ezeken a problémáikon, és önuralmat gyakorolnak életükben.

Lehetséges azonban, hogy a testvérek ilyen természetű hasonlóságai nem genetikai eredetűek, inkább annak tudhatók be, hogy ugyanabban a családban nőttek fel. A függőség és az agyi szerkezet közötti kapcsolat kutatása még korántsem fejeződött be, de a cambridge-i kutatók eredményei új lehetőségeket nyithatnak meg az addikció kezelésében.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/agy-fuggoseg