Noha nincs közvetett bizonyíték arra, hogy a mentális gondokat a korai házasság okozza, a Pediatricscímű folyóiratban megjelent tanulmány szerzői mégis úgy vélik, fontos felhívni a fiatalok figyelmét arra, hogy éretlen fejjel ne kötelezzék el magukat senki mellett. Dr. Yann Le Strat, a franciaországi Louis-Mourier Kórház pszichiátere, valamint a torontói Szenvedélybetegségeket Kezelő és Mentálhigiéniás Központ munkatársa szerint pedig egyenesen törvénybe kéne foglalni, hogy kiskorúak ne házasodhassanak.
Le Strat beszámolt róla, hogy indiai és afrikai tanulmányok már korábban rámutattak arra a tényre, hogy a gyerekkorban kötött házasságok magukkal vonzzák a HIV-fertőzés, a nem kívánt terhesség és az anya szülés közben történő elhalálozásának nagyobb kockázatát, azt azonban mindeddig nem vizsgálták, vajon a korai házasság milyen hatással van a nők mentális állapotára.
A tanulmányban vizsgált 19 ezer nőnek majdnem kilenc százaléka házasodott meg 18 éves kora előtt, és az okok között gyakran szerepelt az anya várandóssága. A gyerekként házasodott lányok majdnem fele terhes volt, amikor férjhez ment, szemben a felnőttkorban házasodók három százalékával. A mentális betegségek terén nem mutatkozott szembetűnő különbség a gyerekként vagy felnőttként férjhez menők között, ugyanakkor az előbbiek esetében gyakoribb volt a depresszió és a nikotinfüggőség, valamint sokszor jelentkeztek antiszociális személyiségjegyek.
Le Strat hangsúlyozta, hogy nehéz biztosra megítélni, vajon tényleg a gyerekházasságok következtében alakulnak-e ki ezek a gondok, ugyanakkor Linda J. Waite, a Chicago Egyetem szociológia professzora elmondta, az tény, hogy a fiatalon köttetett házasságok gyakrabban bomlanak fel.