Amerikai kutatók most vizsgálatai alapján úgy tűnik, hogy az agy egyik neuropeptidje, a P-anyag váltja ki az extraszkeletális csont képződését. A felfedezés új molekuláris célpontot kínál olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek megelőzhetik és kezelhetik a rendellenes csontnövekedést, orvosi nevén heterotóp csontosodást.
A Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának és a Pennsylvaniai Egyetem kutatói úgy találták, hogy a P-anyag szintje drámai mértékben megnő azoknak a betegeknek a frissen sérült szöveteiben, akiknél megfigyelhető a heterotóp csontosodás, illetve egy ritkán előforduló súlyos genetikai betegségben, fibrodiszpláziában (fibrodysplasia ossificans progressiva, FOP) szenvednek. Utóbbi esetén a kötőszövet kezd csontosodni és csonttá alakulni.
A Journal of Cellular Biochemistry folyóiratban megjelent tanulmány szerzői, Jack Kessler neurológus és Lixin Kan állatkísérletekben azt tapasztalták, hogy a P-anyag kiiktatása megelőzte a kóros csontképződést.
Kan elmondta, hogy a rendellenességben szenvedő betegek kellemetlenül érzik magukat, és nincs mód az állapotuk javítására. A mostani eredmények végre magyarázatot adnak arra, miért következik be, és lehetőséget adnak hatékony gyógyszerek kifejlesztésére.