Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Érdekes funkcióval bír a víztől kiázott bőr

Ki gondolná, hogy az evolúció szép példája az a jelenség, amikor a forró vizes fürdőzés során kiázottá, ráncossá válik a bőr az ujjbegyeken? Pedig egy amerikai kutatás szerint erről van szó, és nem csak arról, hogy a bőrünk némi vizet magába szív.

Az amerikai Idaho állambeli Boise 2AI Labs laboratóriumának legújabb kutatói úgy vélik, hogy a vízben való ázás hatására kialakuló ráncosodás évezredek alatt kifejlődött túlélő mechanizmus lehet. Szerintük a ráncok az esőgumi futófelületéhez hasonlóak, és azért alakultak ki, hogy nedves körülmények között jobban meg tudjuk markolni a tárgyakat. Amikor az ujjbegyeinket a nedves felületekhez szorítjuk, a ráncok vízelvezető csatornákként elvezetik a vizet, ami lehetővé teszi, hogy az ujjbegyeink nagyobb területen érintkezzenek a nedves felülettel, tehát jobb fogást találjunk rajta.

A kutatást vezető Mark Changizi a Nature News magazinnak elmondta, hogy munkatársaival 28 ráncos ujjbegy fényképét tanulmányozva feltűnt, hogy mindegyik ugyanazt a mintát mutatja: hosszú, különálló csatornák, amelyek egy az ujj hegyén lévő pontból ágaznak szét.

Az olyan ujjakon, amelyekben az idegek el vannak metszve, nem alakul ki ráncosodás, ami arra utal, hogy a jelenséget nem külső tényezők, hanem az idegrendszer szabályozza.

A hipotézis teszteléséhez azt kell majd megvizsgálni, hogy a ráncos ujjbegyű emberek valóban jobban meg tudják fogni a tárgyakat nedves körülmények között. A kutatók már el is kezdték a próbakísérleteket, és Changizi azt állítja, hogy az előzetes eredmények azt igazolják, hogy a ráncosodás valóban segít.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/kiazott-bor-rancok