Új-zélandi és brit kutatók a témában végzett eddigi leghosszabb utánkövetéses vizsgálat során 3763 nőt vizsgáltak. Először 3 hónappal a szülés után, majd 6 és 12 évvel gyermekük születése után kérdezték ki őket. A fő kérdés az volt, hogy a szülés módja befolyásolja-e 12 évvel később az inkontinencia mértékét.
Don Wilson szülész-nőgyógyász professzor szerint a vizsgálatból világosan kiderült, hogy a császármetszés nem véd a vizelettartási problémák kialakulásától, kivéve azt az esetet, ha egy nő minden gyermekét császármetszés útján hozza világra. A válaszok szerint hüvelyi szülés után a nők 55 százaléka tapasztal inkontinenciát, míg a császármetszések után csak 40 százalék, ami meglepően magas szám. Ugyanakkor ha valaki mindkét módon szült, annál nagyjából ugyanakkora eséllyel alakul ki inkontinencia, mintha csak hüvelyi úton szülne: az ilyen nők 59 százalékban számoltak be problémákról.
A kutatók a széklet-visszatartási zavarok terén nem találtak hasonló eltéréseket, és az is kiderült, hogy hat évvel a szülés után sem tapasztalható különbség a szexuális élet terén egyik szülési mód között sem. Gyakoribb volt viszont az inkontinencia az elsőként 35 éves kor felett szülő, a nagyobb túlsúllyal rendelkező, és a többször szülő nők között.
„Addig, amíg a nők nem csak és kizárólag császármetszés útján szülnek, a császármetszés nem véd meg a vizelettartási problémáktól” – mondják a kutatók, akik a felméréseket 2014-ben is meg szeretnék ismételni, 20 évvel a szülés után.