Mint írták, már a járvány bejelentése óta fennáll a lehetőség, hogy a betegséget Magyarországra is behurcolják, ezért megerősített járványügyi és laboratóriumi felügyelet biztosítja az ilyen esetek korai felderítését.
A járvány továbbra sem terjed az ország felé abban az értelemben, hogy „Magyarországhoz egyre közelítene a fertőző forrás vagy a terjesztő élelmiszer” – írta az ÁNTSZ.
A közlemény szerint a betegek mindannyian Németország északi tartományaiban fertőződtek meg, és ez igaz az újonnan felderített betegek túlnyomó többségének esetében is. Eddig csak a lengyelországi két esetről van olyan információjuk, hogy az egyik beteg Németországban fertőződött meg, a másik pedig közvetlen érintkezés, a nem megfelelő higiénés szabályok betartásának elmulasztása miatt tőle kapta el a fertőzést.
Magyarországon továbbra sem jelentettek a Németországban zajló hasmenéses járvánnyal összefüggésbe hozható megbetegedést. Az Országos Epidemiológiai Központban a betegséget okozó speciális, kólibaktérium-gyanús mintákon végzett vizsgálatok mind negatívak lettek.
Továbbra is hangsúlyozták: a hasmenéses megbetegedések kórházi kezelése elsősorban a folyadékpótláson alapul, hasfogó vagy antibiotikum szedése nem ajánlott. A fertőzés szövődményeként kialakuló veseelégtelenség és vérszegénység tüneti kezelést igényel.
A kelet-szlovákiai Kassán szerda este mutatták ki egy 25 éves férfi vérében a kólibaktériumot, akit hemolitikus urémiás szindrómával Eperjesről szállították a kassai Louis Pasteur kórházba. Egyelőre nem tudni, melyik baktériumtörzsről van szó.