Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Mit tesznek a drogok az aggyal?

Egy brit idegtudós vitatja, hogy a kábítószerélvezők veszélyt kereső magatartása a drogfogyasztás következménye lenne. Szerinte az inkább a kábítószerhasználathoz vezető rizikófaktornak tekinthető.

Trevor Robbins professzor, a Cambridge-i Egyetem Viselkedéstani és Klinikai Idegtudományi Intézetének igazgatója munkatársaival hoszú ideje mesterséges stimulánsokat használó testvéreket vizsgált. Mindegyikük az impulzivitás magasabb szintjét illetve veszélyt kereső magatartást mutatott. Az eredmények azt bizonyítják, hogy a veleszületett impulzivitás, vagyis a gondolkodás néküli cselekvésre való hajlam, érzékenyebbé tesz a stimulánsokra való függőségre.

„Egyre többet tudunk arról, hogy a különböző drogok milyen módon fejtik ki hatásukat az agyra, és hogy ezt a hatást hogyan módosítják genetikai faktorok. Egyéni különbségek figyelhetők meg az érzékenységben a függőség kialakulásának szempontjából. Ennek oka valószínűleg a genetikai és környezeti faktorok együttes hatása.”

A legtöbb drog az agy jutalmazó központját ingerli oly módon, hogy az idegsejtek normális aktivitását befolyásoló ingerületátvivő anyagok hatását utánozza. Néhány embert az ennek eredményeként létrejövő eufória kényszerít függőségbe. Hasonló módon hatnak egyes gyógyszerek is, mint például az Alzheimer-kór kezelésére használt donezepil.

Az ilyen gyógyszerek az egészséges agy teljesítményét is megnövelhetik. „A felmérések azt mutatják, hogy jelentős mértékű az ilyen gyógyszerek nem előírásszerű használata, főleg tanárok és diákok körében.”



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/agy-drogok