Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Az együttérző orvos eredményesebben gyógyít

Valószínűleg senki számára nem meglepő az a tudományos vizsgálatokkal is bizonyított megfigyelés, hogy a betegeivel szimpatizáló orvos kezelési eredményei jobbak, mint azon kollégáié, akik erre nem igazán képesek.

Philadelphiában a Thomas Jefferson Egyetem munkacsoportja azt vizsgálta, igazolható-e, hogy az orvosok együttérzésének őszinte kimutatása szerepet játszhat a cukorbetegek kezelési eredményeiben. Mint írták, kanadai kollégáik eredményei alapján láttak munkához, akik kimutatták, hogy a kezelőorvosok az esetek 90 százalékában nem képesek megfelelően reagálni a páciens betegségével kapcsolatos érzelmi reakcióira.

Az amerikai kutatók 29, cukorbetegeket is ellátó családorvosnál végeztek részletes lélektani vizsgálatot a betegellátással kapcsolatos együttérzés képességének mérésére. Az eredményekről Mohammad Reza Hojat, a munkacsoport vezetője elmondta: a magasabb pontszámot elérő, betegeikkel jobb együttérzési képességű orvosok kezelte cukorbetegek vércukorértékei és koleszterinadatai mérhetően jobbak voltak, mint azoké, akiknek kezelőorvosa a teszt során gyengébben szerepelt.

A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy az orvos jobb együttérzése nagyobb bizalmat és eredményesebb együttműködési készséget hoz létre betegeiben, és ez a folyamatos, közös figyelmet igénylő betegség kezelésében létfontosságú. Az így kezelt páciensek pontosabban szedték gyógyszereiket, vagyis a terápiahűségük lényegesen jobb volt és ez a klinikai eredményekben is megmutatkozott.

"Az ilyen pszichológiai szűrővizsgálat a felvételre jelentkező orvosok kiválasztásában, sőt már az orvosi pályára készülő fiatalok esetében is hasznos lehet" – nyilatkozta Hojat professzor.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/orvos-egyutterzes