A rejtettheréjűség, azaz amikor a fiúgyerek heréi nem szállnak le a hasüregből a herezacskóba, az egyik kockázati tényezője a sperma rossz minőségének, és a későbbi életben a hererák kialakulásának is.
A finn, dán és francia szakemberek által végzett kutatás vezetője, Henrik Leffers szerint a nyugati országokban élő állapotos nők több mint fele szed enyhe fájdalomcsillapítókat. Az orvosok általában nem javasolják a gyógyszerszedést terhesség alatt, de bizonyos esetekben biztonságosnak tartják a paracetamol, az ibuprofen vagy az aszpirin alkalmazását.
A kutatók 834 dán és 1463 finn nőt kérdeztek ki arról, hogy milyen gyógyszereket szedtek terhességük alatt, megszületett fiaiknál pedig azt vizsgálták, milyen mértékben szálltak le heréik. A felmérés azt mutatta, hogy azoknál a nőknél, akik többféle enyhe fájdalomcsillapítót szedtek egyidejűleg terhességük alatt, hétszer nagyobb volt annak valószínűsége, hogy a megszületett fiúnál probléma adódik a herék leszállásával. A legérzékenyebb időszaknak a várandósság második trimesztere bizonyult, az ekkor szedett gyógyszerek 16-szorosára növelték a rejtettheréjűség kockázatát.
A Human Reproduction című szakfolyóiratban ismertetett kutatás másik részét állatkísérletek tették ki, amelyekben azt vizsgálták, milyen hatással van a patkányok hím utódaira, ha a kihordás ideje alatt fájdalomcsillapítót kapnak az anyaállatok. Kiderült, hogy éppen a hím nemi szervek kialakulásának idején csökken a gyógyszerek következtében a tesztoszteron szintje a patkányokban.