Rékay Ágnes, a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány ügyvezető igazgatója a szervezet szerdán Pécsen tartott sajtótájékoztatóján kitért arra, hogy bár sok helyen látnák őket szívesen, jelenlegi költségvetésük tíz kórház hatvanöt osztályán és egy idősek otthonában teszi lehetővé bohócdoktoraik rendszeres jelenlétét.
Megjegyezte: jelenleg négy kórházzal tárgyalnak a jövőbeni együttműködésről, a távlati cél pedig, hogy a nevetésterápia minden, gyermeket gondozó egészségügyi intézményben elérhető legyen.
Az első kórházi „bohócterápiás részleget” 1986-ban New Yorkban hozta létre Michael Christensen amerikai bohóc, amikor beteg testvérét látogatta meg egy gyógyintézetben. Azóta Európa több országában alkalmazzák a gyógyító nevettetést.
Magyarországon 1996-ban alakította meg az osztrák Rote Nasen Clowndoctors Szervezet a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítványt. A bohócok féléves speciális képzésben is részesülő profi színészek és előadóművészek, akik hetente legalább egyszer ellátogatnak a kórházban ápolt beteg gyermekekhez, hogy egy kis vidámságot vigyenek nekik szituációs játékokkal, zsonglőrködéssel, bűvészkedéssel, s egyebek mellett zenés előadásokkal.
Rékay Ágnes elmondta: a jelenleg huszonhét bohócdoktort foglalkoztató alapítvány tavaly húszezer, fennállása óta pedig mintegy százötvenezer gyermek gyógyulásához járult hozzá. Szerdától a Pécsi Tudományegyetem gyermekklinikáján két, frissen végzett bohócdoktoruk állt munkába, s így az országban egyedülálló módon kettőről háromra növelhették a klinikán tartott heti „bohócvizitek” számát.
Decsi Tamás professzor, a klinika igazgató-helyettese a bohócdoktorok munkájával kapcsolatban azt jegyezte meg, hogy bár maguk az egészségügyi dolgozók is igyekeznek mindent megtenni az intézményben kezelt gyerekek kikapcsolódásáért, a bohócdoktorok olyan eredményeket érnek el náluk, melyeket más eszközökkel nem lehetne.