A krónikus fájdalmaktól szenvedő betegeknek gyakran meggyűlik a bajuk az orvosukkal. „Legjobban az hiányzik nekik, hogy valaki tényleg meghallgassa és megértse őket” – mondta Micke Brown, az Amerikai Fájdalom Alapítvány támogatási igazgatója. Andrea Cooper betegsegítő, aki maga is állandó fájdalommal járó fibromyalgiában szenved, egyetért ezzel, de hozzáteszi azt is, hogy sokszor a beteg nehezíti meg az orvos dolgát.
Íme a hat leggyakoribb hiba, amit a fájdalommal küzdő beteg elkövethet!
Felkészületlenség
Cooper javasolja, hogy a beteg az orvossal való konzultáció előtt írja össze felmerülő kérdéseit, fontossági sorrendben. Vezessen fájdalomnaplót, és szedje össze, milyen gyógyszereket szeretne feliratni.
A leletek kidobása
Amennyiben lehetőség van másolatot kérni a leletekről, célszerű ezeket a betegnek is összegyűjtenie, és megőriznie, valamint folyamatosan frissíteni az újakkal.
Az őszinteség hiánya
A betegek néha nem szeretnének csalódást okozni az orvosnak azzal, hogy állapotuk csak kicsit, vagy egyáltalán nem javult. Néhány tünet miatt esetleg szégyellik magukat, vagy azért, mert nem szedték megfelelően a gyógyszereiket. Legyenek sokkal nyitottabbak az orvos felé.
Passzivitás
A betegnek tudnia kell, hogy ő maga is a megoldás részét képezi. Jó, ha utánajár állapota sajátosságainak és tájékozódik a kezelési lehetőségek felől. Érdemes felvennie a kapcsolatot a sorstársakkal is. „Az orvosok nagyra értékelik azokat a betegeket, akik kezükbe veszik állapotuk irányítását, aktívan részt vesznek a folyamatban.” – mondta Cooper.
Felégetett hidak
Aki mérgesen kiviharzik az orvos rendelőjéből, az megfoszthatja magát attól, hogy később rendesen együtt tudjon működni egy másik szakemberrel.
Nem megfelelő orvos
Az Amerikai Krónikus Fájdalom Szövetség igazgatója, Penney Cowan szerint a betegek aktívabb közreműködése mellett még egy jó darab hiányzik a tökéletes összhanghoz: az orvosok képzése. „A legtöbb orvos csak minimális képzést kapott a fájdalom kézben tartásával kapcsolatban – mondta Cowan. Ez nem tartozik az alaptananyagba.” A betegeknek javasolja, hogy forduljanak fájdalommal foglalkozó orvosszakmai szervezethez, egyesülethez, ahol jól képzett szakemberre lelhetnek. Magyarországon a krónikus fájdalommal küzdők az egészségügyi intézmények fájdalom ambulanciáihoz fordulhatnak.