A déli kontinensen jelenleg tél van, azaz influenza- és náthaszezon, a hosszú, műanyag levegőkürtön pedig rengeteg lehelet, vele együtt pedig náthát és influenzát okozó kórokozók haladnak keresztül – hívja fel a figyelmet Dr. Ruth McNerney, a londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetének munkatársa.
A szakember szerint nagyobb mértékben fertőzhet másokat, mint a köhögés vagy a kiabálás. McNerney munkatársaival a közelmúltban nyolc egészséges önkéntes részvételével azt vizsgálta, megfújása után mi jön ki a hangszer másik végén. A vuvuzela alján apró cseppek alakultak ki, amelyek az influenza és a nátha kórokozóit hordozhatják. Etikai okokból egyelőre nem teszteltek beteg embereket, de az máris egyértelműnek látszik, hogy a hangszer betegségterjesztő hatása létezik.
Dr. Maggi Soer, a pretoriai járványügyi intézet kutatója is egyetért abban, hogy az eszköz káros lehet, mert az emberek gyakran adogatják át egymásnak a darázskürtöt. Soert azonban egy másik kockázat is aggasztja, mégpedig a halláskárosodás. James Hall professzor és Dr. Dirk Koekemoer, a Pretoria Egyetem kutatói tanulmányukban kimutatták, hogy a vuvuzela káros hatással lehet a dobhártyára, amennyiben valaki huzamosabb ideig ki van téve a hangjának. Soer azt tanácsolja, hogy a szurkolók vigyenek magukkal gyógyszertárban vásárolt, vagy akár házilag készített füldugót a meccsekre.
Ennek ellenére a figyelmeztetés valószínűleg nem különösebben hatja meg az eltökélt futballszurkolókat, akiket egy egyszerű nátha nem tántorít el attól, hogy kitartóan fújják a vuvuzelát.