A Staphylococcus aureus baktérium az utóbbi években különösen nagy fenyegetést jelent, hiszen egyre jobban ellenáll a ma ismert antibiotikumoknak. Az egyik legveszélyesebb ilyen baktériumtörzs a meticilin-rezisztens S. aureus, vagyis a MRSA nevű szuperbaktérium, ami leggyakrabban kórházi ápoltakat és immunhiányos betegeket támad meg.
Japán kutatók 88 önkéntest vizsgáltak meg, akik közül hatvannál nem találtak a S. aureusra utaló nyomokat az orrüregben. Találtak viszont egy másik Staphylococcus baktériumtörzset, S. epidermidist, amelynek egyik enzime elpusztítja a S. aureus baktériumot.
„Ezek alapján feltételezhető, hogy a S. epidermidis jelenléte a S. aureus pusztulását jelenti” – nyilatkozta Tadayuiki Iwase, a Jike Egyetem munkatársa. A kutató szerint az enzim a többszörösen rezisztens MRSA-t is elpusztította, ami reményt ad a baktérium elleni új gyógymódok kifejlesztésére.
Az emberi populáció közel 20 százaléka hordozza a S. aureust, általában az orrjáratokban. A baktérium kisebb egészségügyi problémákat is okozhat, de olyan végzetes betegségeket is, mint az agyhártyagyulladás, a tüdőgyulladás és a vérmérgezés.