Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Ez is betegség: verekedés alvás közben

Napközben Lawrence Neumann kiegyensúlyozott, megfontolt, kedves ember volt, és sok éven át szerető férj. Éjjel azonban, alvás közben, a férfi teljesen megváltozott, obszcén szavakat üvöltött, morgott, rúgott és megütötte felesége karját, vagy durván kivetette magát az ágyból.

Az amerikai házaspár 16 éven át nem tudta, mi és miért történik velük éjjelről éjjelre. A háziorvosuk nem tudta megmagyarázni a szokatlan tüneteket. “Úgy tűnt, senki nem tud erről semmit” – mondta a 73 éves Lawrence, aki jelenleg már nyugdíjas.

Két évvel ezelőtt az Északnyugati Egyetem Feinberg orvosi karának neurológusa állított fel diagnózist végül, mely a megkönnyebbülést jelentette számukra. Lawrence egy kevéssé ismert betegségben: REM alvási viselkedészavarban szenved. Az ebben szenvedő betegek álmukban, alvás közben öntudatlanul cselekszenek. A betegség megállapítása jelentette a fordulópontot életében, mert a kezelés rendkívül egyszerű.

10 beteg közül 9 férfi, a nagy többség 50 évesnél idősebb, bár az új kutatás eredményei szerint egyre több köztük a fiatal. Dr. Bradley Boeve, a Mayo Klinika neurológus professzora, az állapot szakértője szerint ez azért van, mert egyre nagyobb figyelmet kap az alvászavarok problémaköre. “Sok betegnél a házastárs már a nászéjszakán tapasztalt hasonló jelenséget” – mondta.

A becslések szerint kétszáz felnőtt közül egyet sújt ez a furcsa állapot, az agy egy részének működési zavara miatt, mely elnyomja az izomműködést az alvás REM-szakasza, az álom vagy a szundikálás ideje alatt.

Az REM alvási viselkedészavar jelenléte sokkal gyakoribb lehet az idősebbek körében. Az Olmsted megyében a 70-90 évesek körében végzett felmérés szerint 2 300 felnőtt közül 9% jelzett az állapotnak megfelelő tüneteket. “Ha csak a fele beteg valóban, az még mindig 4-5%-ot tesz ki, ami már meglehetősen gyakoriknak számít” – mondta Boeve.

Az egyre bővülő kutatási anyagból kiderül, hogy az állapot előjelzője a Parkinson-kórnak és a Lewy-testes demenciának a betegek 25-50%-ánál. Az még nem világos, hogy ez miért van így, de az agy alsó felének egymáshoz közeli területein található neuronok lehetnek érte a felelősek, állítja Dr. Carlos Schenck, aki elsők közt írta le az REM alvási viselkedészavart.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/rem-alvasi-viselkedeszavar