Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Egészségtelen városban élni

A gyorsan növekvő városok egészséget fenyegető ártalmaira irányítja a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egészség világnapján, szerdán induló kampányában amelynek idei témája az urbanizáció és az egészség kapcsolata.

Jelenleg a világ lakosságának több mint fele, 3 milliárdnál több ember él városokban. A történelem során először 2007-ben haladta meg a városlakók aránya a Föld népességének 50 százalékát, 2030-ra pedig már várhatóan tíz emberből hat városlakó lesz.

A városok „hármas fenyegetést” hordoznak – mondta Lori Sloate, a kezdeményezés hátterében álló egyik WHO-tisztviselő.

Az egyik a fertőző betegségek terjedése, különösen azokon a helyeken, ahol hiányoznak a megfelelő higiénés feltételek.

A másik, hogy a stresszel terhelt városi életmód gyorsételekkel, dohányzással és alkohollal kombinálva az olyan krónikus betegségek melegágyát jelentik, mint a cukorbetegség, a rák és a kardiovaszkuláris betegségek. Sloate kiemelte a mozgáshiányt és a légszennyezettség növekedése miatt szaporodó légúti problémákat is.

Harmadik fenyegetésként említette a szakember az erőszak és a bűnözés terjedését, valamint a közúti balesetek, sérülések növekvő számát.

Kihívást jelent a városi szegénység is: becslések szerint 830 millió ember él jelenleg nyomornegyedekben. A 20 millió lakos fölötti megavárosok listájának élén áll 35 milliós népességével Tokió, majd Mumbai (Bombay), Újdelhi, Mexikóváros és Sao Paolo következik.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/varos-egeszseg