Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Évente 2000 budapesti hal meg a rossz levegő miatt

Pénteken volt a 35. olyan nap a fővárosban, amikor a részecskeszennyezés a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket – közölte a Levegő Munkacsoport vasárnap az MTI-vel. Ezzel a budapesti levegőminőség idén már biztosan nem fog megfelelni az uniós előírásoknak.

A Levegő Munkacsoport szerint az év 57. napján, február 26-án volt a 35. olyan nap, amikor a részecskeszennyezés (PM10) a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket. Az uniós előírás szerint ugyanakkor a részecskeszennyezettség egy évben nem lehet 35 napnál többször a határérték (köbméterenként 50 mikrogramm) felett.

Emlékeztettek rá: Magyarország korábban már kérte az uniótól, hogy kapjon haladékot a PM10 napi egészségügyi határértékének betartására Budapesten, de az Európai Bizottság ezt a kérelmet 2009-ben elutasította. A Levegő Munkacsoport szerint a határérték be nem tartása miatt fennáll a veszélye annak, hogy az Európai Bizottság súlyos büntetést szab ki az országra, ebben az ügyben egyébként mint írták - a magyar kormány néhány héttel ezelőtt már meg is kapta az első komoly figyelmeztetést a bizottságtól.

A civil környezetvédő szervezet szerint azonban a büntetés veszélyénél fontosabb a Budapesten élők és az oda látogatók egészségkárosodásának kockázata. A részecskeszennyezés a fővárosban évente mintegy kétezer ember idő előtti haláláért, több mint százezer megbetegedésért, összesen legalább egymillió betegen eltöltött napért felelős – írták. Mindez 40-szerese a közlekedési balesetek budapesti halálozási rátájának.

Emellett a PM10 az egyik oka annak, hogy az asztmás megbetegedések száma Budapesten az utóbbi 25 évben a tízszeresére, a tüdőrákosoké több mint háromszorosára nőtt. Egyre több gyermek szenved asztmában, allergiában, ami régebben egyáltalán nem volt jellemző – hívták fel a figyelmet.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/reszecskeszennyezes-budapest