A szív- és érrendszeri betegségek következtében több nő hal meg világszerte, mint rosszindulatú daganatok, tuberkulózis, malária és AIDS miatt együttvéve. Az Európai Unióban több nőt ölnek meg a kardiovaszkuláris betegségek, mint férfit: a koszorúér-betegségek halálozási mutatója 55% a nőknél, és 47% a férfiaknál.
Magyarországon még rosszabb a helyzet, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nők halálozásának 57 százalékát okozzák a szív- és az érbetegségek, míg a férfiak között ezek a betegségek a halálesetek 45 százalékáért felelősek.
Nagyobb veszélyben vannak a nők
Az Amerikai Szív Szövetség figyelt fel először arra, hogy a közfelfogás a szívbetegségeket férfikórnak tartja, a nőket pedig – kiváltképp a változó kor előtt – szinte védettnek hiszik a koszorúér-betegség ellen.
Az Egyesült Államokban ezért elindították azt a mozgalmat, amely az egész társadalmat igyekszik tájékoztatni arról, hogy a szívroham kockázata ugyanúgy fenyegeti a nőket, mint a férfiakat, ezért mindent meg kell tenni mindkét nem védelme érdekében. A Go Red For Women program szimbóluma a piros ruha lett, amelyet a projekt népszerűsítése érdekében világsztárok viseltek.
A globálissá terebélyesedett mozgalom Magyarországon a Magyar Nemzeti Szívalapítvány kezdeményezésére, a Magyar Kardiológusok Társasága támogatásával indult el Pirosban a Nőkért néven. „Fel kell hívni a társadalom figyelmét a veszélyekre, hiszen a szívbetegségek 80 százalékban megelőzhetők” – mondta Nagy András, a Magyar Nemzeti Szívalapítvány elnöke a program budapesti sajtótájékoztatóján.
”A nők bizonyos szempontból pechesebbek. Szívműtét után gyakrabban halnak meg, mint a férfiak. Amennyiben infarktust kapnak, nehezebben keverednek ki belőle, de az orvosok sincsenek sokszor a helyzet magaslatán, mert, mint kiderült, a helyes diagnózis a hölgyek esetében sokszor késve születik. Tehát cselekednünk kell” – mondta el Matos Lajos kardiológus.
Masszi Gabriella kardiológus főorvos, a Harc A Női Szívekért Alapítvány kuratóriumi elnöke a 2004 és 2007 között Menokard I. és Menokard II. néven szervezett nagyszabású kardiológiai szűrőprogramról beszélt, amelyben 6500, a változás korába került nő vett részt. „Ennek során beigazolódott az a feltevés, hogy a rizikófaktorok sokkal gyakrabban jelennek meg abban a korban, amikor az ösztrogén védőhatása elmúlt. A résztvevők több mint 40 százalékánál magas volt a vérnyomása, 80 százalék volt elhízva” – mondta.
Sztárok a női szívekért
A mozgalomhoz 11 divattervező csatlakozott, akik több hónapos társadalmi munkában alkották meg a PaN-kreációkat, amelyeket bemutattak a sajtótájékoztatón. Február 6-án, szombaton a PaN-napon vörös színben világítják meg a Művészetek Palotáját, a Corvinus Egyetemet és a Lánchíd-19 hotelt is.
Bemutatták a sajtótájékoztatón a PaN-nagyköveteket is. A kezdeményezést Sebestyén Márta és Harcsa Veronika énekes, Tóth Krisztina író-költő, Molnár Gabriella, a Nők Lapja főszerkesztője, Stefanek Gertrud tőrvívó, Jaksity Kata műsorvezető, Piros Ildikó és Für Anikó színművész, Gyarmati Andrea ezüstérmes olimpikon, gyermekgyógyász, Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztivál és a Thália Színház vezetője karolta fel.