Régóta tudjuk, hogy a szagok rendkívül fontos szerepet töltenek be az állatok párzásában: a nőstények által a peteérés környékén kibocsátott illatanyagok befolyásolják a hímek tesztoszteronszintjét. Saul L. Miller és Jon K. Maner, a Floridai Állami Egyetem pszichológusai arra keresték a választ, hogy emberek esetében ez hogyan alakul.
Női önkéntesek három napon át viselt pólóit szagoltatták meg férfiakkal, majd utóbbiaktól nyálmintát vettek a tesztoszteronszint meghatározására. A peteérés környékén lévő nők pólói jelentősebb hormonszint-emelkedést váltottak ki, mint a ciklusuk más szakaszában lévő nők ruhadarabjai, illetve a kontrollként alkalmazott, senki által nem viselt pólók.
Emellett a férfiak a ciklusuk közepén tartó nők természetes illatát értékelték a leginkább vonzónak.
„Ez az első olyan vizsgálat, amely közvetlen bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a nők peteérésével együtt járó szagváltozás biológiai választ vált ki a férfiakban” – jegyezték meg a szerzők a Psychological Science folyóiratban. Más szavakkal a termékenységet jelző illatokra adott biológiai válasz elősegíti a férfiak párválasztását.