Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Gerincvelő-stimulátor Parkinson-kórosoknak

A gerincvelő elektromos stimulálására alkalmas új eszközt fejlesztettek ki amerikai kutatók, mely veszélytelenebb az eddigi, agyba ültetett eszközöknél. A műszer a fájdalomcsillapítás mellett Parkinson-kór kezelésére is felhasználható lehet.

Krónikus fájdalomtól szenvedő embereknél már alkalmazzák azt a gerincvelői stimuláló eljárást, amikor a beültetett eszköz apró elektromos áramütéssel blokkolja a „nagyon fáj” üzeneteket, amelyek az agyból indulnak vagy oda tartanak. A műszer Parkinson-kórra való alkalmazásának elve hasonló.

A Parkinson-kórnál az izommozgások kontrolljában résztvevő kémiai ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése sérül. Ennek következtében megkergül az agyi jelátadás, a végtagok egyre erősebben remegnek, időnként megmerevednek. A betegség kezdetén általában gyógyszeres terápiát alkalmaznak, súlyos esetekben pedig agyi stimulátor beültetésével próbálják a motoros kontrollt javítani.

A Duke Egyetem orvosi központjának kutatócsoportja kevésbé invazív technikát keresett, amikor a kísérleti állatok gerincéhez apró vezetékeket csatolt. Amikor a csaknem mozgásképtelen egereken és patkányokon tesztelt eszközre rákapcsolták az elektromosságot, a rágcsálók szinte azonnal normálisan futkosni kezdtek. A rágcsálók 26-szor aktívabbak lettek, és mozgásuk másodpercek alatt láthatóan javult – írta a Science magazinban publikált közleményében a Miguel Nicolelis vezette csoport. A kutatók hamarosan selyemmajmokkal folytatják az állatkísérleteket.

Egyre több adat támasztja alá, hogy a Parkinsonos mozgászavarokban szerepet játszik egy oszcillációnak nevezett folyamat, melyet az agyi aktivitás ritmusos hullámzása jellemez. Ha ezt a hullámzást enyhe elektromos áramütéssel megszakítják, visszaállhat az agysejtek kisülésének összhangja, amely a normális mozgáskoordinációhoz szükséges.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/parkinson-kor-gerincvelo