A Creutzfeldt–Jakob-kór (CJD) egy fehérje eredetű fertőzés (prionfertőzés) okozta emberi megbetegedés. Az állatvilágban számos hasonló betegség ismert. Rendkívül ritka, jelenleg gyógyíthatatlan és mindig halálos.
A betegség lefolyása több évig tart, ezalatt a mentális képességek folyamatosan hanyatlanak. A betegségben elhunytak agyában sajátos elváltozás megy végbe: a metszetekben lyukak láthatók, „szivacsossá” téve az agyszövetet (a marhákban kialakuló változatát ezért hívják szivacsos agyvelő-elfajulásnak).
A brit kormányzati Egészségvédelmi Ügynökség (HPA) bejelentése szerint a Creutzfeldt–Jakob-kórra jellemző elváltozásokat észleltek egy idős hemofíliás, azaz öröklött vérzékenységben szenvedő férfi lépében, aki az alapbetegségével és a CJD-vel össze nem függő probléma miatt hunyt el. A betegnél nem észlelték a kergemarha-kór tüneteit.
A férfit egy fehérjével, az úgynevezett VIII. véralvadási faktorral kezelték. A készítményt egy olyan donor véréből állították elő, akinél 1996-ban, hat hónappal a véradás után fejlődött ki a Creutzfeldt–Jakob-kór tünetegyüttese. (Az Egyesült Királyságban 1999-ben szigorították meg a szabályokat, megelőzendő a CJD terjedését.)
„Ez az eset nem módosítja a Creutzfeldt–Jakob-betegség rizikóival kapcsolatos ismereteinket, ugyanakkor ismételten megerősíti az elmúlt években a kór megelőzése érdekében tett elővigyázatossági rendszabályok szükségességét” – hangsúlyozta Mike Catchpole professzor, a HPA fertőző betegekkel foglalkozó központjának igazgatója.