A hepatitis korunk egyik legveszélyesebb betegsége, a kialakulásáért felelős vírus tízszer könnyebben terjed, mint a HIV, mégsem fordítunk rá olyan figyelmet, mint az AIDS-re. A B-vírus ellen ugyan létezik védőoltás, mégis csak kevesen kapják meg, a C-vírus ellen viszont nincs más védekezés, csak az odafigyelés és a szűrővizsgálat.
A vírusos májgyulladásnak több fajtája létezik, ezek közül a B és C típus évente több mint másfél millió ember halálát okozza, és a világon több mint félmilliárd fertőzött él a világon, többségük azonban nem is tud a betegségéről.
A vírusos hepatitisek (B, C, és D) hazánk lakosságának kb. 1%-át érintik, ezzel a májbetegség miatti halálozás második leggyakoribb okozóinak számítanak az alkohol után. Az időben felismert, visszafordíthatatlan májkárosodással még nem járó esetek több mint felénél a betegség gyógyítható. A fel nem ismert, nem kezelt, vagy kezelésre nem reagáló betegeknél évtizedek alatt májzsugorodás, egy részüknél májrák alakulhat ki, melyek már visszafordíthatatlan betegségek.
A hepatitis B ellen létezik védőoltás, amellyel akár egész életre szóló védettséget lehet szerezni. Magyarországon 1999 óta kötelezően oltják a 14 éves korosztályt, ugyanakkor a szexuálisan aktív, sokat utazó felnőttek többsége védtelen a veszélyes fertőzéssel szemben.
A hepatitis C ellen sajnos nincs oltóanyag, így a fertőzés ellen odafigyeléssel lehet védekezni. A „májmoly” vírusnak is nevezett kórokozó éveken át, sőt hosszú évtizedeken keresztül tünetek nélkül pusztíthatja a májat. Időben felismerve viszont a betegség gyógyítható, a vírus a szervezetből kiirtható, így a fertőzőképesség is megszűnik, sőt a rák kialakulását is megelőzhetjük.
Kiknek javasolt a szűrővizsgálat?
A vírusos hepatitis szűrése a nemzetközi és hazai ajánlások alapján javasolt azoknál, -akik 1987 előtt vérplazma készítményt kaptak (különösen a hemofíliások),
-akik 1992 előtt transzfúzióban részesültek,
-akik bármikor intravénás vagy felszippantható kábítószert használtak,
-akik több szexuális partnerrel tartanak kapcsolatot (különösen a homoszexuális kapcsolatot
létesítők),
-akik testékszert viselnek vagy akupunktúrás kezelésben részesültek,
-akiknek házastársa vagy édesanyja hepatitisvírussal fertőzött.
Hazánkban számukra a szűrővizsgálatot az OEP nem finanszírozza, holott a fertőzöttek felismerése lehetővé tenné a vírushepatitisek terjedésének megállítását, és a betegek eredményes kezelését – ezzel a visszafordíthatatlan májzsugor és az esetleges májrák megelőzését.
A vírusbetegség megállapítása orvosi feladat, míg az, hogy mikor forduljunk orvoshoz, rajtunk múlik. Egy rövid teszt segítségével megállapíthatjuk, hogy mikor érdemes a májbetegségekre irányuló vizsgálatot kérni.
A teszt kitöltéséhez és bővebb információért látogasson el a www.majmoly.hu [1]-ra.