Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Az Ön otthona is életveszélyes?

Brit szakemberek az otthon elszenvedett balesetek okait elemezték, melynek során kiderült, hogy házak tervezése, dizájnja és a lakás rossz állapota inkább lehetnek a balesetek okozói, mint a lépcsőházban hagyott játékautó vagy a járdán keresztül fektetett elektromos kábelek.

 

Nézze meg az EgészségPláza termékeit!



A Királyi Balesetmegelőző Társaság közleménye szerint az Egyesült Királyságban évente majdnem hárommillió kórházi felvétel történik otthoni baleset miatt, ebből egymillió csúszás, botlás, esés miatt. Sajnos háromezer ezek közül halálos baleset.

Az International Journal of Environment and Pollution folyóiratban megjelent közlemény szerint nem mindig nyilvánvaló, hogy otthon mi tehető felelőssé a sérülésért, sőt néha a halálért. David Ormandy, a Warwick Jogi Egyetem tudományos főmunkatársa azt állítja, a ház rossz tervezése okoz nagy valószínűséggel balesetet.

Az egyetem munkacsoportja számításba vette mind az egyes balesettípusok gyakoriságát, mind a kimenetelük súlyosságát, ezzel segítve a balesetek közötti rangsor megalkotását. Ormandy rámutat, hogy míg az emberi viselkedés a legfontosabb befolyásoló faktor, a lakások elrendezésének és állapotának sokkal nagyobb befolyása lehet a baleseti rátákra, mint azt korábban gondoltuk. Alátámasztva ezt a hipotézist, a Dr. Richard Moore által végzett Európai Lakás¬- és Egészségi Állapot Vizsgálat (LARES, Large Analysis and Review of European housing and health Status) szintén kimutatja a lakókörülmények és az otthoni baleseti sérülések közötti kapcsolatot.

„Azt várjuk el otthonunktól, hogy biztonságos hely legyen magunk és családunk számára” – mondja Ormandy. „Az otthoni balesetekből származó sérülések illetve halálesetek is nagy, de alábecsült egészségügyi problémát jelentenek.” Ormandy cikkében állítja: azok a kampányok, melyek az otthon tudatos biztonságát támogatják, nem helyeznek elég hangsúlyt a lakásépítés problémájára.

Azonnali lépéseket lehetne tenni az otthonok biztonságosabbá tétele érdekében a már meglévő kutatásokra alapozva, különösen veszélyesnek bizonyultak például a lépcsők és ablakok. Ha a lépcsők mellé biztonsági korlátokat helyeznénk, az esések valószínűsége a felére csökkenne, a balkonok és ablakok nyílásának akár csak részleges rácsozásával megakadályozhatnánk, hogy a kisgyermekek kiessenek.

A fürdőkádak és zuhanyzók melletti kapaszkodók is megelőzhetnék az eséseket. Ezek a módosítások viszonylag nem drágák, ezért be kellene építeni őket a felújítási programokba és az új házak tervezésébe. Ormandy hozzáteszi, hogy a kutatóknak még több információt kell gyűjteni a háztervezés, a folyamatos karbantartás és az otthoni sérülések körülményeinek kapcsolatáról.

 Nézze meg az EgészségPláza termékeit! [0]



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/otthoni_baleset