„A líra egy olyan szépirodalmi műnem, amely bizonyos verstani sajátosságok figyelembe vételével közvetít érzéseket, gondolatokat, ideákat. Úgy tűnik, az agyunk éppen ezért reagál is erre, méghozzá már azelőtt, hogy a konkrét szavak értelme eljutna a tudatunkig” – fogalmaz a kutatást vezető Guillaume Thierry, a Bangor University munkatársa.
Egészséges fejbőr, gyönyörű haj - holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>>
A kutatás során a szakemberek olyan versmintákat hoztak létre, amelyek vagy követték, vagy épp megszegték egy adott versforma szabályait. A cynghanedd egy tradiciionális walesi versforma, amelyet olyan anyanyelvi beszélőknek mutattak meg, akik nem ismerték korábban ezt a műfajt. A feladat az volt, hogy az önkéntesek pontozzák, hogy „jó” vagy épp „nem jó” a bemutatott versláb.
Sósan szép az élet! Hogyan lehet sóval gyönyörű a bőr?>>>
Érdekes módon a többség képes volt megállapítani, mely versminták követték a formai sajátosságokat, hiába nem ismerték a szabályokat. Mindez a szakember szerint azt mutatja, hogy agyunk ösztönösen feltérképezi a verstani sajátosságokat, és képes azokat konkrét irodalmi tudás nélkül is reprodukálni. Mindez valószínűleg akkor is így van, ha a szavakat sem értjük, mivel a ritmus ezekben az esetekben is a segítségünkre van.