Amint arról Jennie Noll és Idan Shalev gyermekbántalmazással foglalkozó szakemberek beszámoltak, azok a lányok, akiket szexuálisan bántalmaztak, átlagosan 8-12 hónappal korábban lépnek a pubertás korba, mint azok a kortársaik, akiket nem ért ilyen trauma. A Journal of Adolescent Health című lapban közzétett tanulmányból az is kiderül, hogy bár elsőre mindez nem tűnik nagy problémának, valójában a korai fizikai érés számos negatív következménnyel jár, például viselkedésbeli vagy mentális zavarokkal, sőt még a szaporító szerveket érintő rák kockázatát is megnövelheti.
Noll kifejtette, hogy az emberi test úgy lett időzítve, hogy a fizikai és a fejlődésbeli változások egymást követően zajlanak le, így ha egy gyereknél fizikai változások történnek, annak pszichológiai következményei is lesznek. A magas fokú stresszt előidéző helyzetek, például amilyen a szexuális bántalmazás is, a stresszhormon szintjének emelkedését idézik elő, ami a pubertás felgyorsulását okozza, ám ezzel párhuzamosan nem történnek meg a szükséges pszichológiai változások.
A vizsgálat során a szakemberek 84 szexuálisan bántalmazott lányt kísértek figyelemmel, majd összevetették őket 89 olyan lánnyal, akiket nem bántalmaztak, és a Tanner-féle ötfokú érettségi skála segítségével értékelték őket. Az eredmények azt mutatták, hogy a bántalmazott lányok korábban értek, mint a többiek, és ez a fizikai érettség később többek között a mellrák és a petefészekrák előfordulásának kockázatát is megnövelte náluk, nem beszélve a depresszióról, a káros szerhasználatról, a kockázatos szexuális viselkedésről, illetve a tinédzserkorban bekövetkező terhességről, melyek szintén nagyobb mértékben fordultak elő esetükben.