2024. Április 20. szombat
A telített zsírsavakban gazdag ételek jutalomkereső magatartásra ösztönöznek. Minél több zsírt fogyasztunk, annál többet kívánunk belőle – derül ki egy friss kutatásból.

Aki képtelen egyetlen kekszet vagy egy kocka csokoládét enni, végre megtudhatja, miért van ez. Bizonyos zsírok ugyanis ugyanúgy hatnak az agyra, mint a legerősebb kábítószerek. A patkányokon végzett kísérlet eredményei szerint a telített zsírsavakban gazdag étrend hozzájárult a jutalomkereső magatartáshoz, és az állatoknak egyre nagyobb „dózisra” volt szükségük a jó közérzethez. Ez a magatartás hasonló a drogfüggőkéhez. Telített zsírsav nagy mennyiségben található például a vajban, a süteményekben, a kekszekben, a zsíros húsokban, a baconben, a sajtban és a tejszínben, de a pálma- és a kókuszolajban is.

A vizsgálat során a szakértők három csoportra osztották a patkányokat. Az első volt a kontrollcsoport, amelynek a tagjai zsírszegény étrendet kaptak, nagyjából egyenlő arányú egyszeresen telítetlen és telített zsírsavval. A másodiknál a bevitt kalóriák fele olívaolajból származott, és az egyszeresen telítetlen zsírsavak kerültek előtérbe. A harmadiknál a bevitt kalóriák felét pálmaolaj jelentette, s telített zsírsavakban bővelkedett. Noha a három csoporthoz tartozók súlya hasonló volt, viselkedésük jelentősen eltért. A dopamintermelés egyensúlya felborult azoknál, akik sok telített zsírt ettek. „Kutatócsapatunk feltételezése szerint az agy emiatt próbál jutalomszerzésre ösztönözni. Aki tehát sok telített zsírsavat fogyaszt, még több zsírt fog kívánni” – magyarázta Dr. Cecile Hryhorczuk, a kanadai Montreali Egyetem munkatársa. Az eredmények a Neuropsychopharmacology című szaklapban jelentek meg.


2015. 07. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés