2024. Április 19. péntek
1 . oldal
A vörösbor nem csak a szív- és érrendszeri, illetve neurológiai betegségek megelőzésében segíthet, de egy olasz kutatás szerint egyik összetevője étkezés közben és után segíti a megtapadó baktériumok leöblítését a fogakról, ezáltal pedig a fogszuvasodás megelőzésében játszik szerepet.

A Paviai Egyetem kutatói alkoholmentes vörösborokkal folytatott vizsgálataik alapján állapították meg, hogy a borban nem csak az ismerten fogszuvasodást gátló hatású alkohol védi a fogakat a baktériumoktól.

vörösbor, fogszuvasodás

Gabriella Gazzani professzor és munkatársai úgynevezett vákuum-koncentráció technikával vonták ki az alkoholt a borokból. Ezek után Streptococcus mutans baktériumokból készítettek tenyészeteket. A cukron élő, zománckárosodást okozó baktérium előszeretettel keveredik laboratóriumban a nyállal, és könnyen megtapad a nyállal bevont kihúzott fogakon, valamint a nyállal bevont kalcium-kerámia gyöngyökön. Az alkoholmentes vörösbor azonban ezt megakadályozta.

A kutatók kiderítették, hogy a vörösbor fogvédő hatásáért a proantocianidinek, a korábban antioxidáns hatásukról ismert természetes flavonoidok a felelősek. E vegyületek számos ehető növényben, így az almában, a fahéjban, a kókuszban és a teában is megtalálhatók.

A vörösbor fogyasztása sajnos önmagában mégsem feltétlenül segít, ugyanis a benne található savak és cukrok még elő is segíthetik a fogszuvasodást. A kutatók szerint fogászati szempontból szerencsésebb a vörösbor megfelelő komponenseit izolálni, és a száj egészségére gyakorolt hatásaikat önállóan tanulmányozni.

A kanadai Quebecben található Laval Egyetem kutatói a vörösborban található polifenolokról derítették ki, hogy segítik az ínyben a bakteriális fertőzésre kialakuló immunválasz szabályozását.


Forrás: Medipress
2009. 12. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés