2024. Április 25. csütörtök
Világszerte 125 millió ember küzd nap, mint nap a pikkelysömör tüneteinek hiányos ismereteken alapuló, negatív megítélésével. Legyen szó akár az egészségügyi rendszerről, munkahelyi, iskolai környezetről, társas kapcsolatokról, betegségük hatalmas akadályokat gördít eléjük az élet több területén is. A korlátok ledöntéséről szól a világnap, melynek három fő üzenete: harc a megbélyegzés és a diszkrimináció ellen, a figyelem felkeltése a betegség jobb megismerésére és a megfelelő diagnózis, kezelés és életminőség javulás elérése.

Gyakoribb, mint gondoljuk

A pikkelysömör, vagy orvosi nevén psoriasis visszatérő, krónikus, nem fertőző, a világ lakosságának mintegy 2-3 százalékát érintő bőrbetegség. Testszerte pikkelyesen hámló, vörös foltok jelntkeznek, kéz- és lábkörmök is érintettek lehetnek. Nemek tekintetében nincs különbség, férfiaknál és nőknél egyaránt kialakulhat. Dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa elmondta, hogy az első tünetek bármely életkorban megjelenhetnek, de a leggyakrabban fiatal felnőttkorban, 15-25 éves kor között jelentkeznek. Gyakran a hajas fejbőrön észlelhetők elsőként, az egyébként a könyök és térdek területén is megjelenő foltok.

Nem fertőző, többnyire öröklés útján terjed

A betegség pontos okát nem ismerjük, kialakulásában genetikai adottságok, kóros immunfolyamatok játszanak szerepet, melyeket környezeti hatások provokálhatnak. Egy szülő esetén 10, míg mindkét szülő betegsége esetén 50 százalék az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelennek a tünetek.

Hajlamosíthat más betegségekre

A pikkelysömörben szenvedő pácienseknél fokozott a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye. Amerikai kutatók azt is megállapították, hogy ez a rizikó a tünetek súlyosságával egyenes arányban nő. A betegek körében gyakrabban jelentkezik magas vérnyomás, és emelkedett koleszterinszint is, melyek nagymértékben hozzájárulnak a szív és érrendszeri betegségek kialakulásához, ezen kívül gyakran izületi gyulladás is kialakulhat. A bőrtünetek megfelelő kezelése mellett, fontos egészséges életmódra törekedni, így csökkenthető az egyéb betegségek kialakulásának kockázata.

Mi segíthet a kezelésben?

A tünetek általában napos, páradús környezetben javulnak, ezt mesterséges környezetben, orvosi fényterápia során is felhasználjuk. A nem ellenőrzött fénydózisú szolárium azonban kerülendő! A tünetek csillapításában a sport is segíthet. A Harvard Medical School orvosai kimutatták, hogy a heti legalább 105 perces futás 25 százalékkal csökkentette a tünetek előfordulását. Az eredmény feltehetőleg annak köszönhető, hogy a sport képes a szervezetben lévő gyulladások, ilyen módon a psoriasis tüneteinek mérséklésére is. A dohányzás elhagyásával is csökkenthetjük a tünetek megjelenésének esélyét. A már kialakult betegségben a stressz tudatos csökkentése is segíthet. University of Massachusetts kutatóinak megfigyelése szerint ugyanis a pikkelysömör tünetei négyszer gyorsabban javultak a rendszeresen meditálók körében. A stressz egyébként is fontos tényező, sokszor önmagában is képes előidézni a betegséget, vagy súlyosbítani a meglévő tüneteket. A kezelésben tehát valamilyen relaxációs technika elsajátítása is sokat segíthet.

Élethosszig tartó terápia

A pikkelysömör jelenleg teljesen nem gyógyítható, de kezelhető betegség. Személyre szabott, korszerű terápia segítségével tartós tünetmentesség is elérhető, illetve az említett szövődmények kockázata minimálisra csökkenthető. A tünetmentes időszak változó, esetenként több év is lehet. Ahhoz, hogy ezt elérjük, a felírt gyógyszeres kezelés alkalmazása mellett fontos, hogy egyéb változtatásokat is betartsunk, a terápia sikerességéhez elengedhetetlen az orvos-beteg együttműködése.

Ez lesz a jövő fájdalomcsillapítója> > > 


Forrás: Dermatica www.dermatica.hu
2016. 11. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés