Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://www.vital.hu)

Agydaganatot táplál a koleszterin

A „rossz” koleszterinként is ismert LDL-koleszterin köztudottan hozzájárul az érelmeszesedés, illetve a stroke és a szívroham kialakulásához, amerikai kutatók szerint pedig egyes agydaganatok növekedésében is szerepet játszik.

Az egyik leggyakoribb agydaganat-típus a glioblasztóma, amely Dr. Deliang Guo, az Ohioi Állami Egyetem Rákközpontjának onkológus adjunktusa és munkacsoportjának vizsgálatai szerint az esetek 90 százalékában rendelkezik egy „hiperaktív” koleszterin jelátviteli útvonallal. Ez azt jelenti, hogy a daganatsejtek arra vannak programozva, hogy magukba szippantsák az LDL-koleszterint, ami tovább táplálja a növekedésüket.

„Kutatásunk kimutatta, hogy a tumorsejteknek nagy mennyiségű koleszterinre van szükségük a növekedéshez és a túléléshez. Ha gyógyszeresen vágjuk el előttük a koleszterinforrástól, akkor forradalmian új terápiás módszert dolgozhatunk ki a glioblasztóma kezelésére” – nyilatkozta Guo.

Dr. Paul Mischel, a Kaliforniai Egyetem Jonsson Rákközpontjának patológus professzora hozzátette: „Lehetséges, hogy a felkínált stratégiával gátolható a mechanizmus, a tumorsejtek elpusztításához pedig nem lesz szükség jelentős mérgező anyag bevetésére. Sokkal hatékonyabb kezelés válik lehetővé az agydaganat e halálos fajtájában szenvedő betegek számára.”

Az eredmények emberi agydaganatsejtek laboratóriumi vizsgálataiból és állatkísérletekből származtak. A tanulmányt a Cancer Discovery című folyóirat közölte.

A multiform glioblasztóma felnőtteknél fordul elő leggyakrabban. A legagresszívabb daganattípusok egyike, kezelése igen bonyolult. A felfedezésétől számítva átlagosan 15 hónap túlélési időre lehet számítani.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://www.vital.hu/koleszterin-agydaganat