2024. Április 16. kedd
A Kansas Egyetem kutatói vizsgálataik során arra a felismerésre jutottak, hogy egy elbukott feladat után hatékonyabbnak bizonyulnak az érzelmi reakciók, mint a tudatosan végig gondoltak, előbbiek ugyanis jobban hozzásegítenek ahhoz, hogy következő alkalommal javítani tudjunk a helyzeten.

A Journal of Behavioral Decision Making című lapban közétett kutatást vezető Noelle Nelson és munkatársai három kísérletet végeztek el, melyekben egyetemistákat kértek fel különböző feladatokra. Az egyik feladat például az volt, hogy interneten kellett egy robotgépet találni a lehető legalacsonyabb áron, és a nyertes 50 dollárral gazdagodhatott. Ám a dolgot úgy intézték, hogy senki sem találta meg a legolcsóbb darabot. Az értékeléskor az alanyok egy részét arra kérték, hogy az érzelmeikre fókuszálva elemezzék ki az eredményt, a többieket pedig arra, hogy racionális módon mérlegeljék, miért nem jártak sikerrel. A vizsgálatból kiderült, hogy akik érzelmi alapon nézték a kudarcukat, a következő feladat során több erőfeszítést mutattak, mint azok, akik kognitív módon járták körbe a helyzetet. Nelson úgy véli, azok, akik megengedik maguknak, hogy egy-egy sikertelen feladat után rosszul érezzék magukat, sokkal inkább képesek javítani a teljesítményükön, míg a túlzott racionalitás ilyen esetekben kontraproduktívnak bizonyul.

Nelson szerint a kutatási eredmények sok mindenki számára hasznosak lehetnek, például munkáltatók vagy tanárok számára, akik a beosztottjaiknak vagy diákjaiknak ezáltal segíteni tudnak egy-egy kudarc feldolgozásában. De tulajdonképpen bárki alkalmazni tudja ezt a stratégiát a saját maga mindennapjaiban, mint motivációs technikát, és így a jövőben a kudarcok után nagyobb sikerélményekre számíthat.


Forrás: Medipress
2017. 11. 23.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés