2024. Április 25. csütörtök
A Milánói Egyetem legújabb tanulmánya szerint azoknál az Alzheimer-kóros pácienseknél, akik két vagy több nyelven is anyanyelvi szinten beszélnek, kisebb fokú szellemi leépülés tapasztalható, mint az egy nyelvet beszélő társaiknál. Minél gyakrabban vált ugyanis egy ember élete során nyelvet, agya annál alkalmasabbá válik a gondolkodási folyamatokhoz szükséges alternatív útvonalak megtalálására, az Alzheimer-kór következtében kialakuló agyszöveti degeneráció ellenére is.

Korábbi tanulmányokból már ismert tény, hogy az egy életen át tartó kétnyelvűség körülbelül 5 évvel késleltetheti a demencia kialakulását. Ennek tényleges okát azonban még Dr. Daniela Perani, a Milánói Egyetem Pszichológia Tanszékének tanára és kollégái előtt nem vizsgálta senki.

Tanulmányuk során Perani és kutatócsapata 85 időskorú, Alzheimer-kórban szenvedő páciensen hajtottak végre agyi képalkotó vizsgálatot és memóriateszteket. A kétnyelvű résztvevők szignifikánsan, átlagosan 3-8-szor jobban teljesítettek a memóriateszteken, annak ellenére, hogy a képalkotó vizsgálatokon átlagosan több jele mutatkozott náluk agyi anyagcserezavarnak, mely az Alzheimer kór patomechanizmusára tipikusan jellemző. Az agyi felvételek részletes kielemzésével megmutatkozott ennek miértje is. A kétnyelvű pácienseknél ugyanis összetettebb funkcionális kapcsolat mutatkozott az agy frontális régiói között, mely a gondolkodás komplexitásának nagyobb fokú fennmaradását eredményezte az érintett betegeknél. „Bár a vizsgálati alanyok száma alacsony volt messzemenő következtetések levonásához, az eredmények mindenképp azt sugallják, hogy a modern társadalmat egyre inkább érintő demenciával kapcsolatos kutatások mindenképpen indokoltnak tekinthetők újabb terápiás és életmódbeli stratégiák fejlesztése érdekében” – nyilatkozta Dr. Perani.


Forrás: Medipress
2017. 02. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés