2024. Április 20. szombat
A legújabb klinikai kísérlet eredményei azt mutatják, hogy a jógázás nem enyhíti ugyan a menopauza során tapasztalt hőhullámokat, de elősegítheti az alvást.

Jelenleg a hormonterápia a leghatékonyabb terápia a menopauza idején sok nő által tapasztalt hőhullámok és éjszakai verejtékezés ellen. A hormonok azonban a vérrögképződés és a szívroham kockázatával járhatnak, ezért sok nő inkább valamilyen alternatív módszert szeretne választani. Néhány szűk körű vizsgálat kimutatta ugyan, hogy a jóga az idegrendszer működésének megnyugtatása révén csökkentheti a hőhullámok gyakoriságát és súlyosságát. A mostani klinikai kísérlet azonban, amelyben 249 nőt osztottak be véletlenszerűen vagy 12 hetes jógára, vagy megszokott tevékenységeik végzésére, más eredményt hozott. A kísérlet végére a jógacsoportba tartozó nők ugyan kevesebb hőhullámot tapasztaltak naponta, de ugyanez történt a kontroll csoportban is. A jógázók viszont arról is beszámoltak, hogy a kísérlet következtében jobban aludtak.

Bár nem tudtuk bebizonyítani, hogy a jóga enyhítené a hőhullámokat, az álmatlansággal szembeni mérséklet hatása azért fontos, mert az alvászavarok a leggyakoribb panaszok közé tartoznak, amelyekkel a változókorban lévő nők orvosukat felkeresik – magyarázta a Menopause internetes kiadásában közzétett kutatás vezetője, Katherine Newton, a seattle-i Group Health Kutatóintézet munkatársa. Nancy Woods, a Washington Egyetem Ápolóképző karának szakértője szerint azonban túl korai lenne leírni a jógát, mint a hőhullámok lehetséges kezelési módszerét. Elképzelhető, hogy a nőknek 12 hétnél hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy megtapasztalják a jóga jótékony hatásait a hőhullámokra. Woods szerint a már jógázó nőknek semmiképpen sem érdemes a kutatás eredményei miatt abbahagyniuk a gyakorlást.


Forrás: Medipress
2013. 11. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés