2024. Április 18. csütörtök
Az inzulintapasz jól teljesített az állatkísérletek során, így elképzelhető, hogy hamarosan kiváltja a cukorbetegeknél a kellemetlen injekciózást – állítják a szakértők.

Az egyesült államokbeli Észak-karolinai Állami Egyetem és az Észak-karolinai Egyetem munkatársai közös projektjük során olyan tapaszt szeretnének kifejleszteni, mely kiválthatja a hagyományos inzulininjekciót. Dr. Zhen Gu biomérnök elmondta, hogy egereken és más állatokon biztató klinikai teszteredmények születtek. „Tulajdonképpen egy okos-inzulintapaszt fejlesztettünk ki, mely érzékeli a vércukorszintet, és amikor az megemelkedik, inzulint bocsát ki a megfelelő időben. Az inzulin gyorsan szabadul fel a tapaszból, és amikor a vércukorszint visszaáll a normális értékre, kevesebb jön ki a tapaszból, vagy semennyi sem. A módszer nemcsak intelligens, hanem fájdalommentes is” – osztotta meg Dr. Gu.

A szakértő munkatársaival együtt megtalálta a módját, hogy több mint 100 mikrotűt helyezzen el a tapaszon, ami kisebb, mint egy pénzérme. Mindegyik mikrotű inzulint tartalmaz az olyan enzimek mellett, amelyek elárulják a vércukorszint ingadozását. „Polimer bázisú alapanyaggal dolgoztunk, ami érzékeny a vércukorszint-ingadozásra. Igyekszünk vele a bétasejtek működését utánozni” – tette hozzá Dr. Gu. A tapasz jelenleg 9 órán át működőképes, de Dr. Gu reméli, hogy ezt legalább néhány napra lehet növelni. A módszer csökkentené az adagolásból eredő hibák kockázatát, ráadásul pontosabb kimérést tesz lehetővé.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés