2024. Április 18. csütörtök
A féregnyúlvány (appendix), mely az emésztő traktusban, a vakbélből kiinduló vékony vak csövecske, leginkább a viszonylag gyakori gyulladásáról és sebészi eltávolításáról vált ismertté. Funkciójáról keveset tudtunk eddig, és többnyire egy haszontalan szervnek tekintettünk rá. Eddig.

A Midwestern University Arizona College of Osteopathic Medicine kutatói Dr. Heather F. Smith vezetésével górcső alá vették az appendix szerepét, evolúciós alakulását az emlősök körében. 533 emlős fajt vizsgálva azt találták, hogy ha egyszer az evolúció során megjelent az appendix, már jelen is maradt. Ebből arra következtettek, hogy adaptív funkciót tölt be a környezethez, táplálkozáshoz és társas kapcsolatokhoz való alkalmazkodásban.

Jótékony és mérgező is, a testükben hordjuk - mi az? > > >

Azokban a fajokban, melyeknek van féregnyúlványuk nagyobb a lymphoid (immun-) szövetek mennyisége a vakbélben, mint azokban, akiknél nem alakult ki féregnyúlvány. Ezek alapján egy másodlagos immunszervnek tekinthető, mely stimulálja a szervezet számára fontos bélbaktériumok növekedését és biztonságos tárhelyet biztosít számukra. Azt is megfigyelték, hogy a vakbél alakja befolyásolja az appendix jelenlétét: a hosszúkás coecum (vakbél) mellett gyakrabban alakul ki, mint a kerek forma mellet. Ez alapján arra következtettek, hogy nem önálló szervként, hanem egy ún. “cecoappendicular complex” („vakbél-féregnyúlvány komplexum”) részeként érdemes kezelni.


Forrás: Medipress
2017. 01. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés