2024. Április 19. péntek
A legújabb kutatás szerint a D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők nem csillapítják a fájdalmat és nem lassítják a térd csontízületi gyulladásának előrehaladását annak ellenére sem, hogy a kísérlet résztvevői D-vitamin hiányban szenvedtek.

A csontízületi gyulladás, orvosi nevén osteoarthritis, progresszív betegség, mely esetében jelenleg nincs gyógymód a porcvesztés megállítására. Sok beteg végül térdízület pótló műtétre szorul.„Ezek az adatok alapján nincs bizonyíték arra, hogy a D-vitamin pótlása lelassítaná a térd csontízületi gyulladásának előrehaladását vagy a szerkezeti változást” – magyarázta a Journal of the American Medical Association című szakfolyóirat március 8-i számában megjelent kutatás vezetője, Dr. Changhai Ding, az ausztrál Tasmania Egyetem professzora. A szakértő elmondta, hogy a D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők a fájdalom csillapítását és a térd csontízületi gyulladás előrehaladásának lassítását célzó alkalmazása ellentmondásos kérdésnek számított a múltban, és a korábbi kutatások egymásnak ellentmondó eredményeket hoztak.

A mostani kutatáshoz Ding és munkatársai több mint 400 térd csontízületi gyulladásban és D-vitamin hiányban szenvedő beteget osztottak be véletlenszerűen két csoportba: az egyik csoport havonta 50 000 nemzetközi egység D-vitamint kapott, a másik pedig placebót. A több mint két éves utánkövetési időszakban a szakértők nem mutattak ki különbséget a két csoport között a fájdalom csillapodása, a porcvesztés, valamint a comb- vagy a sípcsontban lévő csontvelő javulása tekintetében.A szakértők azonban hangsúlyozták, hogy ennek ellenére a férfiak és a nők számára egyaránt fontos a csonttömeg felépítése és fenntartása érdekében a megfelelő D-vitaminszint megőrzése. A D-vitamin fontos része a kiegyensúlyozott étrendnek, de a kutatók szerint nincs alapja annak az elméletnek, mely szerint a vitamin pótlásával módosítani lehet az arthritiszt, és minimálisra lehet csökkenteni a tüneteit, illetve le lehet lassítani az előrehaladását. A kutatók szerint csak ezért nem érdemes D-vitamin tartalmú étrendkiegészítőket szedni.


Forrás: Medipress
2016. 03. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés